I proto se na FF UK zrodila platforma Library of Languages, která malým jazykům pomáhá růst.
    „Jazyková diverzita se rapidně zmenšuje a zaniká stejně jako rozmanitost živočišných a rostlinných druhů. Je to téma, které není tak mediálně pokryté, ale je srovnatelně závažné,“ říká jedna ze zakladatelů Knihovny řečí dr. Eva Lehečková. Platforma podporuje studium a propagaci malých jazyků na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a nabízí tipy a motivaci, jak u učení cizí řeči s úspěchem vydržet.

    Jak vznikl nápad vytvořit platformu a k čemu konkrétně slouží?

    V roce 2017 se nám na FF UK podařilo založit Platformu didaktiků FF UK, která vznikla z potřeby připravit akreditace učitelských studijních programů, které se budou v novém akademickém roce poprvé otevírat. Tato platforma ukázala, že neformální mezioborová setkání specialistů na určitou oblast vzdělávání velmi dobře fungují, neboť umožňují efektivně řešit společné otázky. To byl velký inspirační zdroj pro Library of Languages neboli Knihovnu řečí, která je obecně otevřená sdílení zkušeností všech filologických studijních programů s efektivní realizací výuky a propagací oboru u uchazečů i široké veřejnosti.

    https://libraryoflanguages.ff.cuni.cz/

    Je nějaký opravdu nevšední jazyk, který se na FF UK zájemci mohou naučit?

    Od podzimu na FF UK vrátí jako neoborový jazyk kurz lužické srbštiny. Jde o jazyk, který se vyskytuje v našem středoevropském areálu, hned po slovenštině je češtině nejbližší, podobně jako čeština je v dlouhodobém kontaktu s němčinou a navíc je ohrožena snižujícím se počtem rodilých mluvčích…

    Celý rozhovor najdete zde:
    https://www.ff.cuni.cz/2019/08/kazdych-ctrnact-dni-vymre-jeden-jazyk-proto-se-na-ff-uk-zrodila-platforma-library-languages-ktera-malym-jazykum-pomaha-rust/

    Autor