Dnešní pijáci vína mají s těmi z dob dávno minulých společného víc než jen ranní kocovinu, tvrdí vědci. Testy DNA nasvědčují, že už 900 let si lidé vychutnávají nápoj z prakticky stejných hroznů.

    Výsledky výzkumu tým vědců publikoval v časopise Nature Plants. Analyzovali DNA získanou z vinných jadérek z devíti různých archeologických nalezišť po celé Francii.

    Například jedno jadérko odhalilo, že rostliny vinné révy, na nichž rostly hrozny v oblasti města Orléans zhruba v letech 1050 až 1200 n. l., byly geneticky shodné s těmi, z nichž se dnes vyrábí tramín bílý. Jinými slovy to znamená, že se v podstatě řízky z této rostliny dělají už asi 900 let.

    „V podstatě jde o identické dvojče, které se udržuje při životě už skoro celé tisíciletí. Tím to ale nekončí. Na nalezišti v Tourbes jsme našli jadérka, která s těmito jadérky tramínu mají vztah rodič-potomek. Takže bez velkého přehánění můžeme říct, že buď tramín bílý, nebo jeho přímí příbuzní ve Francii rostou od 1. století n. l.,“ dodává Nathan Wales.

    Více si o původu a výsledcích výzkumů vína přečtete na:
    https://www.novinky.cz/veda-skoly/508100-jako-za-starych-rimanu-jaderka-dokazuji-ze-nektere-odrudy-vina-maji-tisiciletou-historii.html

    Autor