Hnízdní sezóna je v plném proudu a v přírodě je spousta mláďat. Určitě jste již potkali nemotorná ptáčata, která ještě nejsou schopna plného letu a vypadají zdánlivě opuštěně. Dobře je poznáte podle žlutých koutků zobáku.

    Pokud nejsou zraněná, určitě je neodnášejte! Stále jsou v péči rodičů a to je pro jejich přežití to nejdůležitější. Pokud jsou mláďata zraněná nebo v prostředí, kdy opravdu nemohou přežít, volejte záchrannou stanici, jejich seznam naleznete na www.zvirevnouzi.cz

    Přehledně a zábavně je správný postup shrnut v letáku Neodnášejte ptáčata!

    Jiřičky - foto Jiří Bohdal (ČSO) Pokud byste rádi ptákům pomohli, určitě to uvítají třeba vlaštovky a jiřičky. I když v posledních dnech více pršelo, nastupující vedra vše rychle vysuší. Jiřičky a vlaštovky velmi ocení, když jim připravíte „bahýnko“, které potřebují ke stavbě a opravě svých hnízd. Stačí smíchat vodu se zeminou a umístit třeba na zahradě do větší misky. Do tvorby bahna zapojte určitě i děti, budou nadšené! Nezapomínejte také ptákům nabízet pravidelně vodu. Stačí misky od květináčů, do kterých umístíte několik kamenů. Umístěte je ideálně do volného prostoru, aby si ptáci mohli včas všimnout případných koček. Když jsme u té vody, nezapomeňte zabezpečit všechny sudy, kyblíky a vany s vodou – právě nezkušená mláďata, ale mnohdy i jejich rodiče se v nich mohou utopit.

    Než se jaro překlopí v léto, vydejte se za ptačím pozorováním a podělte se s námi, koho jste cestou potkali – do faunistické databáze AVIF můžete zaznamenávat pozorované druhy – pokud nevíte, jak na to, vše najdete zde – www.birds.cz/avif

    Nezapomeňte také navštívit web ČSO www.birdlife.cz a facebook www.facebook.com/birdlife.cz , či se s námi potkat na akcích, které pořádá Česká společnost ornitologická.
    Seznam nadcházejících událostí najdete na www.birdlife.cz/prehled-akci-cso

    Autor