V Praze horečnatě finišují přípravy na 6. ročník mezinárodního debatního turnaje Prague Debate Spring. Tato populární akce letos přiláká do Prahy na 380 účastníků z 20 zemí.

    O tom, v čem je letošní ročník speciální i jaké naděje má český národní tým, jsme vyzpovídali organizátora akce a kouče české reprezentace Richarda Graclu.

    Za týden se do Prahy sjedou debatéři z celého světa. Pověz nám více o letošním ročníku mezinárodního debatního turnaje Prague Debate Spring.

    Základní kola soutěže proběhnou od pátku 22. března 2019 v prostorách Gymnázia Praha 6 – Nad Alejí. Finále se uskuteční v pondělí 25. března 2019 v budově Městské knihovny na Mariánském náměstí. Debaty probíhají v angličtině a jsou bezplatně přístupné široké veřejnosti. Kompletní program naleznete na stránce turnaje.

    Co je pro tebe největším lákadlem?

    O prvenství se letos popere historicky nejvyšší počet týmů – bude jich 70. Většina je z Evropy nebo Asie.

    Sedmdesát týmů? To zní jako pěkně nabitá akce. Kdo bude největší konkurencí českého národního týmu?

    Z mezinárodního debatního turnaje Prague Debate Spring 2018 Konkurence bude velká. Naštěstí pro naši reprezentaci ale letos nepřijedou loňští vítězové Prague Debate Spring a úřadující mistři světa v debatování z Číny. Mezi účastníky nalezneme ostatní národní výběry či jiné zkušené týmy, které si odvezly trofeje z obdobných mezinárodních turnajů. Jsem hodně zvědavý na výkony Rumunů, kteří nedávno zvítězili v Dánsku, a Slovinců, kteří na podzim vyhráli náramně obsazený turnaj v Chorvatsku, kde Češi ulovili dvě trofeje pro nejlepší mluvčí. Dorazí i národní výběry Nizozemí, Indie, Turecka, Nigérie nebo Velké Británie. Nechci to zakřiknout, ale naši by mohli dosáhnout na zajímavé umístění.

    Jak takový debatní turnaj probíhá? O čem se letos bude debatovat?

    Každá debata trvá zhruba dvě až tři hodiny. U nepřipravených debat se týmy dozví téma 60 minut před začátkem a při přípravě si musí vystačit pouze se slovníkem a vlastními mozky. Připravená témata znají týmy zhruba měsíc dopředu a svou argumentaci mohou vypilovat například s trenérem či tréninkovými debatami. Letos se témata točí okolo vzestupu antiglobálních hnutí a vhodnosti použití satiry při komentování aktuálních události. V neděli se ti nejúspěšnější ze základních kol utkají ve vyřazovacích kolech o účast ve finále a vítězství v turnaji.

    Debatování je nyní velmi populární po celém světě. Odkud pochází a proč bys doporučil rodičům, aby svá dítka dali do debatního klubu?

    Protože debatování je výborný vzdělávací nástroj. Původně pochází z Velké Británie, odkud se rozšířilo do dalších zemí. Vše začalo jako simulace rokování parlamentu. Debatování však není jen přípravou pro budoucí politiky. Je to smysluplná a zábavná volnočasová aktivita, která učí kritickému myšlení, práci se zdroji informací, mluvit, ale i přemýšlet a naslouchat názorům jiných. Všechny významné světové univerzity mají své debatní kluby, populární jsou i na středních školách. Dnes prakticky neexistuje místo, kde by se nedebatovalo. Možná tak na Antarktidě.

    Tak budeme držet palce, ať je i letošní ročník turnaje Prague Debate Spring úspěšný. Díky za rozhovor.

    Kateřina Richard
    Asociace debatních klubů, z.s.


    Akademické debatování je soutěž dvou tříčlenných týmů, které argumentují dle pevně daných pravidel nad kontroverzními tématy. O vítězi klání rozhodují rozhodčí. Ti hodnotí obsah a sílu přednesené argumentace, strategii týmů a mluvčích, ale i styl projevu řečníků. Debatování učí kritickému myšlení, práci se zdroji informací a kultivuje mluvený projev.

    www.debatovani.cz

    Autoři