Za poslední půlrok zorganizoval turistický oddíl mládeže Dumánci další dva zahraniční projekty v rámci programu Evropské unie Erasmus+.

    V říjnu 2018 proběhlo již druhé desetidenní školení s názvem „Digital Youth“ tentokrát ve slunné Alanyi na jihu Turecka. Zúčastnili se ho zástupci neziskových organizací a škol z Česka, Polska, Slovenska, Itálie, Řecka a Turecka. Cílem bylo prohloubit znalosti účastníků v oblasti diskriminace a pochopení situace vyčleňovaných skupin naší společnosti a zvýšit toleranci k lidem, kteří se od nás nějakým způsobem odlišují.

    Aby naše projekty měly hmatatelnější výsledky, zaměřujeme se čím dál tím více na výměnu zkušeností v oblasti obrazové a filmové produkce. Prostřednictvím fotek a krátkých filmů totiž můžeme zejména na sociálních sítích působivě vyjádřit své pocity a sdělit své názory na lokální, či globální problémy naší společnosti. Závěrečnou prací účastníků proto byly krátké filmy, které vytvořili v menších mezinárodních skupinkách a zabývali se v nich tématy od interkulturní tolerance, přes závislost lidí na sociálních sítích, až k plýtvání jídlem v hotelích.

    Během tvorby filmů získali účastníci zkušenosti s týmovou prací pod tlakem omezeného času, vyměnili si zkušenosti z mnoha různých oborů, vyzkoušeli si práci s moderní filmařskou technikou a naučili se zodpovědně plánovat svou činnost. Vedlejším, přesto velmi podstatným, přínosem těchto projektů je pak navázání mezinárodních vazeb, které jsou později velmi užitečné jak v osobním, tak profesionálním životě.

    Závěrečné filmy z tohoto říjnového projektu i z projektu Digital Youth, který se konal v roce 2017, můžete najít na našem kanálu na YouTube.

    TOM Dumánci sbírali zkušenosti v Libanonu V první polovině února tohoto roku jsme se podívali ještě o trochu dál a strávili týden v Libanonu. Jednalo se o seminář pro pracovníky s mládeží s názvem „Respect for Diversity – Everybody’s Business“ a jak již název napovídá, i tentokráte jsme se zaměřili na poznávání jiných kultur a učení se tolerovat odlišnosti ostatních lidí. Právě proto jsme za místo konání zvolili Libanon. Kde jinde totiž mluvit o diverzitě, než tam, kde vedle sebe od nepaměti žijí křesťané a muslimové? V této původně čtyřmilionové zemi navíc našly dočasný azyl dva miliony uprchlíků z Palestiny a Sýrie.

    TOM Dumánci sbírali zkušenosti v Libanonu Naší hostitelskou organizací se stala Amel Association International, která byla pro svou činnost nominována na Nobelovu cenu za mír a je v mnoha směrech velmi inspirativní. Vznikla v období občanské války a izraelské okupace, aby zajistila dostupnost lékařské péče ve válkou postižených oblastech. Kromě toho skrze vzdělávání zlepšuje životní postavení dětem, ženám a handicapovaným lidem.

    TOM Dumánci sbírali zkušenosti v Libanonu Právě díky AMELu jsme se mohli podívat do vzdělávacího centra pro znevýhodněné mladé lidi, uspořádat živou knihovnu s uprchlíky a dozvědět se více o jejich minulosti i životě v Libanonu. V rámci výletu na jih jsme se podívali do bývalého vězení, kde v době okupace věznili Izraelci představitele libanonského odporu, a kterým nás provedl jeden z bývalých vězňů. Největší dojem v nás však určitě zanechala návštěva uprchlického tábora. Někteří z nás si tu s malými dětmi zahráli několik tradičních dětských her a jiní se nechali provést po táboře. Někteří neodolali pozvání od pohostinných rodin do jejich skromných obydlí a vyslechli si jejich životní příběhy u šálku čaje.

    TOM Dumánci sbírali zkušenosti v LibanonuTOM Dumánci sbírali zkušenosti v Libanonu Protože se ve skupině 29 účastníků semináře sešlo mnoho opravdu aktivních lidí se spoustou zkušeností z oblasti práce s mládeží a interkulturním vzděláváním, strávili jsme hodně času také výměnou zkušeností mezi sebou a všichni jsme kromě hodnotných zážitků odjížděli domů bohatší také o nové metody, jak podporovat interkulturní dialog. Zároveň jsme navázali mnoho nových profesionálních kontaktů i přátelství. Když jsme potom projekt hodnotili, nejednou se objevila slova jako „unforgettable“ a „life-changing“. Někteří ještě na místě projevili zájem vrátit se do Libanonu jako dobrovolné síly pro AMEL. Poslední večer jsme měli dokonce možnost osobně se sejít a podiskutovat s Kamelem Mohannou, zakladatelem této organizace.

    V posledních letech TOM Dumánci organizuje až pět mezinárodních projektů za rok a budeme rádi, když se i mezi tomíky najdou zájemci o účast na některém z nich.

    Pokud byste měli zájem zažít dobrodružství podobné těm výše popsaným, můžete sledovat seznam aktuálně chystaných projektů na našich stránkách dumanci.cz v záložce Práce s mládeží.

    Lukáš Dumský, TOM Dumánci, Praha

    Autor