S podobným námětem jako před sto padesáti lety známý ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev, tvůrce periodické tabulky prvků, si letos pohrává spolek Pionýr.

    Prvky v jeho podání jsou ovšem přece jen trochu jiné – ať už jde o konkrétní činnosti, jimiž se děti v Pionýru zabývají, tak také o aktivitu, která to dokáže zprostředkovat druhým. Totiž o fotografickou soutěž Clona, proběhnuvší v rámci Pionýrského Sedmikvítku, a její výsledek. Přesvědčit se o tom mohli účastníci vernisáže výstavy Pionýr ve věži, konané 25. února 2019 ve třetím patře starobylé Jindřišské věže v historickém jádru Prahy. A stejnou příležitost budou mít i ti, kteří tam do 7. dubna 2019 zavítají.

    Z vernisáže výstavy Pionýr ve věži (foto Jiří Majer)„Pionýrská Clona představuje řekněme dominantní část výstavy. Z vernisáže výstavy Pionýr ve věži (foto Jiří Majer)Je doplněna rukodělkami: můžete se tu pokochat, někdy i pobavit ukázkami výrobků dětí v rámci nácviku jemné motorické činnosti, abych to pojmenoval pedagogicky,“ upřesnil předseda Pionýra Martin Bělohlávek.

    Pionýr, z. s.Účastníky vernisáže přivítala kastelánka Jindřišské věže Lucie Dolfi (vlevo). Představila jim výstavní prostory a přiblížila i svůj osobní vztah ke spolku Pionýr (foto Jiří Majer)Poté požádal o několik vět kastelánku Jindřišské věže Lucii Dolfi. Ta jednak krátce přiblížila výstavní prostory, a jednak svůj osobní vztah k pořadateli výstavy – tedy Pionýru, z. s. „Mému synovi Pionýr zachránil dětství. Musím říct, že celé svoje dětství a pubertu do něj poctivě odchodil – a dodneška jezdí s dětmi na tábor,“ řekla kastelánka.

    Z vernisáže výstavy Pionýr ve věži (foto Jiří Majer)Stříhání pásky (foto Jiří Majer)Pak už zmíněnou expozici symbolicky otevřel pionýrský dorost obvyklým „přestřihnutím pásky“. Výstava sice oficiálně běží již od 11. února – pionýři ji stihli připravit a nainstalovat – provozní důvody (dva týdny jarních prázdnin v Praze) však její faktické zahájení posunuly.

    Z vernisáže výstavy Pionýr ve věži (foto Jiří Majer)Předseda Pionýra Martin Bělohlávek v rozhovoru pro Český rozhlas (foto Jiří Majer)Z vernisáže výstavy Pionýr ve věži (foto Jiří Majer)Výstava, konaná za podpory firmy Foto Škoda (a již zmíněné Jindřišské věže, s.r.o.) dokumentuje vlastní činnost Pionýra, především snahu o všestranný rozvoj jeho svěřenců, a to včetně pobytu v přírodě. „Fotky hovoří o tom, že pionýři umí v té přírodě žít a pohybovat se. Je to symbióza, která dneska možná není úplně běžná,“ řekl během vernisáže předseda Pionýra v rozhovoru pro Český rozhlas.

    Z vernisáže výstavy Pionýr ve věži (foto Jiří Majer)Z vernisáže výstavy Pionýr ve věži (foto Jiří Majer)Snahou tvůrců výstavy bylo vybrat do ní rukodělné výrobky a fotografické snímky tak, aby pokud možno dokládaly pestrost pionýrské činnosti. Vedle působivých snímků jsou tak vystaveny třeba výrobky z pálené hlíny nebo komiksy. „Já si myslím, že činnost v našich oddílech má vzbudit radost, spokojenost, pocit týmovosti, pocit toho, že v partě se zvládají problémy snáz a lépe, než když je člověk sám. A pokud je to z těch fotek poznat…, pak splnila výstava svůj účel – a fotografie taky,“ míní Martin Bělohlávek.

    Z vernisáže výstavy Pionýr ve věži (foto Jiří Majer)Z vernisáže výstavy Pionýr ve věži (foto Jiří Majer)Součástí expozice je i hra určená malým návštěvníkům. Mají za úkol vyluštit tajenku skrývající se v šesti okýnkách stylizované věže. Od nich vedou barevné stuhy ke slovům, jež je zapotřebí doplnit ve správném pořadí do příslušného řádku tak, aby šla tajenka přečíst z věžních okýnek… Na úspěšné luštitele čeká drobná odměna.

    Autor