Je jich sedm, pocházejí ze šesti států světa a žijí, pracují či studují v České republice. Všechny spojuje jedna věc, a sice dobrovolnictví.

    Sedm statečných - příběhy cizinců dobrovolníků (META, o.p.s.) Příběhy těchto neobyčejných lidí zpracovala společnost META, o.p.s. formou video medailonků a tištěné publikace s názvem Sedm statečných – příběhy cizinců dobrovolníků, která je navíc doplněná o teoretický úvod k dobrovolnictví v České republice a ve světě. V těchto měsících každého z nich představujeme samostatně v rámci speciálního seriálu.

    Ghassan ze Sýrie pomáhá studentům cizincům s matematikou Ghassan přijel poprvé do Prahy před více než 30 lety za studiem na stavební fakultě, a po té odjel zpět domů do Sýrie. Do České republiky se ale od té doby vracel opakovaně, naposledy v roce 2015. Nakonec se mu podařilo přestěhovat sem i manželku s dcerami.

    O svém začleňování do české společnosti říká: „Integrace není jednoduchá věc, cizinec ale musí pochopit, že každá společnost je jako pokoj, který má okna a dveře, a vy musíte hledat ty dveře a ne okna.“ A dodává: „mám tady kolem sebe už spoustu kamarádů, díky kterým se tu cítím jako doma.“

    S dobrovolnictvím má opravdu bohaté zkušenosti.
    „Dobrovolníkem jsem byl už v Sýrii. Když jsem maturoval, tak jsem pomáhal žákům a studentům v našem městě s matematikou a fyzikou. Když jsem se vrátil do Sýrie před deseti lety, tak jsem znova pomáhal studentům, kteří byli z chudých rodin. V Česku jsem se díky organizaci InBáze dozvěděl, že i zde mám možnost pomáhat dětem cizincům.“ Hledal tehdy způsoby, jak s nimi v doučování matematiky a fyziky začít a zjistil, že nemají ani základy… „Víte, matematika je jako budova, když nemá dobré základy, tak spadne. Nezáleží, jestli je hezká, tak jsem s nimi začal od nuly.“

    Co motivuje Ghassana k dobrovolnictví?
    „Každý z nás potřebuje někdy pomoc. Například, když jsme byli děti, pořád jsme chtěli pomoc od maminky. Když nás maminka vzala za ruku, tak jsme se cítili v bezpečí. Občas v životě potřebujeme, aby nám někdo dal ruku, aby nám poradil „jak a co“, i když se cítíme, že jsme schopní rozhodovat se sami. Teď jsem schopný někomu pomáhat, tak někomu pomohu. Je možné, že za deset let budu potřebovat pomoc já a někdo mi to vrátí.“

    Více o Ghassanovi, jeho pohledu na svět a zaujetí matematikou, životě v Čechách v několika různých historických etapách, o kulturních rozdílech a situaci v Sýrii se dozvíte v publikaci Sedm statečných – příběhy cizinců dobrovolníků (2017), nebo v jeho video medailonku:

    Za META, o.p.s.
    Markéta Marques (koordinátorka dobrovolnického programu a praxí)

    Sedm statečných - videomedailonky (plakát) Jednotlivé medailonky i shrnující video lze od METY zapůjčit a promítat na tématických akcích a je možné získat i vytištěnou publikaci.

    Ke stažení:

    Tisková zpráva ke stažení

    Projekt Čekuj integraci!

    Související:
    http://www.adam.cz/clanek-2018090018-pribeh-dobrovolnika-carlose-ze-sedmi-statecnych.html
    http://www.adam.cz/clanek-2018080031-sedm-statecnych-aneb-pribehy-cizincu-dobrovolniku.html

    Autoři