Ministryně školství Kateřina Valachová pokládá za důležité řešit nový způsob jmenování Rady České televize a Rady Českého rozhlasu; její postoj k poslanecké novele příslušného zákona je nicméně neutrální.

    Má totiž za to, že výsledná podoba legislativní úpravy by měla vzejít ze široké diskuze, jejímž iniciátorem by mělo být Ministerstvo kultury jakožto garant dané problematiky. Ministryně to uvedla v dopise adresovaném předsedovi České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleši Sedláčkovi.

    Kateřina Valachová tak reagovala na předchozí dopis ze dne 28. listopadu 2016 (jeho obsah naleznete zde). Tím se ČRDM jakožto jedna ze signatářských organizací přihlásila spolu s nimi k podpoře poslaneckého návrhu předmětné novely – a vybídla členy a členky vlády k témuž.

    „Domnívám se, že vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o rozsáhlou a velmi důležitou problematiku, by výsledná právní úprava měla být výsledkem široké diskuze. V této souvislosti podotýkám, že je zejména na garantovi této problematiky, kterým je ministerstvo kultury, aby takovou diskuzi iniciovalo. Z výše uvedeného důvodu jsem k současné podobě návrhu zaujala neutrální stanovisko,“ napsala ministryně školství Kateřina Valachová.

    „Demokratická společnost,“ stojí mj. v dopise, na nějž ministryně reaguje, „je neoddělitelně spjatá se svobodou projevu a svobodou médií. Zásadní je přitom zejména význam médií veřejné služby, která v České republice představují Česká televize a Český rozhlas. Tato média poskytují službu veřejnosti a veřejnosti by měla být prostřednictvím televizní a rozhlasové rady garantem jejich nezávislosti. Nynější způsob výběru členů Rady ČT a Rady ČRo je ale příliš odvozen od aktuálního složení Poslanecké sněmovny, která členy rad vybírá, schvaluje a může také odvolat.“

    Mikrofon České televize (ilustrační foto Jiří Majer)Hlavním smyslem návrhu novely zákona, o němž je v tomto článku řeč, je odpolitizování veřejnoprávních médií. Návrh se zrodil v iniciativě “Svobodu médiím!“, přičemž do Poslanecké sněmovny jej formálně předložila skupina patnácti poslanců (napříč politickým spektrem) v čele s Martinem Komárkem (ANO). Ten upřesnil na tiskové konferenci, konané 7. 12. 2016 v atriu Poslanecké sněmovny, že nejde o poslaneckou iniciativu, ale o to, že do legislativního procesu „se dostalo něco, co tato země potřebuje“. „Návrh odpolitizovává veřejnoprávní média a bere je z rukou politiků,“ upozornil Martin Komárek. Podstatou návrhu je pak nové vymezení orgánů pro kontrolu České televize a změna způsobu, jímž se vybírají členové mediálních rad.

    Advokátka a členka Platformy Svobodu médiím! Hana Marvanová na zmíněném setkání s novináři označila za veřejné tajemství, že za posledních 25 let se vyvinula nežádoucí praxe obsazování mediálních rad podle politického klíče. Tisková konference Platformy Svobodu médiím! (foto Jiří Majer)Přijetím předloženého návrhu se zvýší kontrola ze strany koncesionářů nad miliardovými rozpočty ČT a ČRo, podobně jako je tomu u jiných organizací, například Akademie věd. Novela podle Hany Marvanové kopíruje dřívější návrh vypracovaný na základě analýzy z roku 2010. Jeho tvůrci se inspirovali v Bavorsku; členy rady by měli být zástupci organizací, které reprezentují různé společenské složky. Politické strany by pak nominovaly do rad vždy jednoho člena za sněmovní klub, tím by mělo být zajištěno, že nepřevládne názor dominantní strany. „Považujeme za klíčovou výzvu doby, aby média, která mají poskytovat objektivní informace, nebyla ovlivňována politickými ani ekonomickými zájmy,“ prohlásila Hana Marvanová.


    Související:
    www.adam.cz/clanek-2016120010-poslanci-navrhuji-odpolitizovani-medii-verejne-sluzby.html

    http://www.adam.cz/clanek-2016110083-crdm-podporila-dopisem-navrh-novely-zakona-o-ct-a-cro.html

    www.adam.cz/clanek-2016110081-podpisy-pro-novelu-zakona-o-ct-a-cro.html


    #svobodumediim

    Autor