Rozhovor s Jiřím Gureckým, hlavním koordinátorem letošního projektu 72 hodin

    Kolik projektů v současné době, týden před samotným zahájením 72 hodin, jeho organizátoři registrují? A jaké téma mezi nimi dominuje?
    V současné době registrujeme pět set dvacet pět projektů, předpokládám tak, že se dostaneme zhruba ke stejným číslům jako v minulém roce, tedy nad šest set dílčích projektů. Pozitivní je, že se do nich zapojuje víc lidí, už v tuhle chvíli jich je nahlášených přes šestadvacet tisíc. Témata jsou víceméně stejná jako loni: hodně se uklízí, sázíme stromy… Jsou tam ale i projekty, které z tohoto rámce vybočují. Máme třeba skupiny, které chodí hrát divadlo či zpívat do nemocnic, nebo do domovů pro seniory.
    Z minulých ročníků dobrovolnické akce 72 hodin (foto Michala K. Rocmanová) A právě senioři nás svým zájmem zapojit se do akce velmi potěšili. Projektu se jich zúčastní více než dvě stě padesát. V jednom z chystaných projektů se parta asi šedesáti seniorů rozhodla, že si zvelebí svůj „domov důchodců“. Je fajn, že se nám tak daří oslovovat lidi napříč celým věkovým spektrem.

    Z minulých ročníků dobrovolnické akce 72 hodin (foto František Půlpán)Hlásí se s dobrovolnickými projekty do letošního ročníku častěji školní třídy, nebo dětské a mládežnické spolky, případně lidé z jiných neziskových organizací? V jakém zhruba poměru?
    Hlásí se nám dobrovolníci ze všech zmiňovaných organizací, ale školy jednoznačně převládají – ze všech projektů je více než polovice školních.

    Pokud jde o spolky, které z nich jsou v tomto ohledu doposud asi nejakčnějších?
    Hasiči. Po nich následuje Pionýr, Asociace TOM, Junák – český skaut a pak už jsou to spolky, které přihlásily jednotky projektů.

    Z minulých ročníků dobrovolnické akce 72 hodin (foto Michala K. Rocmanová)Chtěl bys vypíchnout nějaký dílčí projekt, chystaný v mimopražských regionech, který Ti připadá něčím obzvlášť zajímavý?
    Takových projektů je samozřejmě mnoho… Zrovna včera jsem pročítal projekt právě od junáků; skauti se domluvili se správou CHKO Český kras a půjdou uklízet kolem lomů Malé a Velké Ameriky. Jde o příklad, který ukazuje, že organizátoři projektů dokáží plánovat a jsou aktivní i v komunikaci s obcemi, kraji a dalšími institucemi.

    Z minulých ročníků dobrovolnické akce 72 hodin (foto Jiří Majer)Jak bude letos probíhat 72 hodin v naší metropoli? Co organizátoři chystají v Praze?
    Chystáme tu poměrně zajímavý projekt, kdy jsme se dohodli s Magistrátem hlavního města Prahy a s Lesy hlavního města Prahy na tom, že opravíme jeden z altánků v Divoké Šárce. Akce začne už 13. října, tedy v den zahájení celostátního projektu. Účast na ní přislíbili někteří radní a samotné akce, čímž myslím fyzickou práci na opravě altánku, se zúčastní i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář – nebude to o tom, že přijde a něco nám tam řekne, ale skutečně plánuje, že si vezme svoje nářadí a že tomu věnuje prakticky celý den. Akce bude zajímavá i tím, že se jí zúčastní dvě party dobrovolníků z ciziny: přijedou lidé z Maďarska a z Finska, kteří se v rámci zahraniční části projektu 72 hodin do naší akce zapojí.

    72 hodin - projektový náramek (foto archiv ČRDM)Spolupracuješ při přípravě 72 hodin 2016 také s nějakými komerčními firmami, partnery? Pokud ano, o koho jde a co konkrétně mají na starosti?
    Máme jak komeční, tak nekomeční partnery. Do projektu nám například věnovala pytle společnost MevaTec, přesněji řečeno, jeden z jejích minoritních majitelů – akcionářů. Vlastně je to jeho privátní dar, nikoliv té firmy.
    Spolupracujeme rovněž s firmou Geis, což je náš dlouholetý partner, kterého bych chtěl opravdu vyzdvihnout, protože zajišťuje přepravu všech zásilek koordinátorům, a to jak projektových triček, tak koordinátorských balíků. Podporuje nás i hodně dalších firem, komerčních rádií i různých jiných médií. Ale chtěl bych podtrhnout i spolupráci s jednou nekomerční společností, a tou je Nadace Proměny Karla Komárka. Ta se rozhodla, že každému z deseti vybraných projektů, zaměřených na obnovu a zvelebení školních hřišť a zahrad, přispěje částkou vy výši dvou tisíc korun. V tuto chvíli už máme vybráno oněch deset projektů a chystáme se jejich koordinátorům oznámit onu radostnou zprávu.

    Z minulých ročníků dobrovolnické akce 72 hodin (foto Michala K. Rocmanová)Chtěl bys Ty sám na margo letošních 72 hodin dodat něco, co v této souvislosti v médiích patrně nezaznělo, a mělo by…?
    Já bych chtěl samozřejmě poděkovat všem, kteří se do 72 hodin jakkoli zapojí. Je to úžasná věc, že se dokáží lidi sebrat a nadchnout se pro takovou věc, jako udělat něco dobrého ať pro okolí, nebo pro druhé. Těch projektů, které jsou zaměřené mimo obvyklý úklid na to, že jejich účastníci třeba přiloží ruku k dílu v domovech pro seniory nebo v nemocnicích, je víc a víc, což nám dělá obrovskou radost. Je to krásný příklad toho, že v této republice i mladí lidé mají pořád ještě zájem něco pro druhého udělat – což je skvělé.

    Děkuji za rozhovor.

     


    72 hodin
    Projekt ČRDM „72 hodin“ jsou tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se v ČR konají v termínu od 13. do 16. října. Kdykoli během těchto 72 hodin se dobrovolníci po celém Česku pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě či okolí.

    Co je cílem projektu?
    Cílem 72 hodin je zapojit co nejvíce mladých lidí a ukázat jim, že stačí málo, aby společně dokázali mnoho! Přesvědčit je, že jsou sami schopní změnit věci, které se jim nelíbí. Naučit je spolupracovat a víc vnímat svět kolem sebe. Díky pořádání jednotlivých projektů také posílit vztahy v místních komunitách a vytvořit hodnoty a zajímavé podněty pro smysluplné trávení volného času. Dále také navázat partnerství s místními radnicemi a podnikateli v obcích.

    Kdo a jak se může zapojit?
    Projekt je určen dětem i rodičům, mladým lidem, neziskovým organizacím, ale i neformálním skupinám a jednotlivcům, zkrátka všem, kteří podporují myšlenku dobrovolnictví a není jim cizí nezištně pomoci druhým, nebo svému okolí. Vymyslete s kamarády projekt, který vás bude bavit, zlepší vaše okolí, pomůže lidem kolem vás, nebo jen někoho potěší. Na našem webu, či facebooku (www.facebook.com/72hodin.cz) naleznete mnoho informací o tom, jak postupovat, aby se vaše nápady proměnily na skutečnost. Dívejte se kolem sebe! Ve vašem okolí je spousta věcí, které se dají vylepšit, mnoho lidí, kteří potřebují pomoc, a mnoho takových, kteří se chtějí při práci bavit! Už teď se na ně moc těšíme!

     


    #72hodin

     

    #72hodin

    72 hodinwww.72hodin.cz
    Projekt ČRDM „72 hodin“Projekt ČRDM „72 hodin“ Máš nápad, jak zlepšit místo, kde žiješ? Víš, kdo čeká na tvou pomoc? Dej dohromady pár kamarádů, s nimiž nápad uskutečníš, a tím se připojíš k tisícům dobrovolníků po celé naší zemi. Každoročně se do projektu zapojuje několik desítek tisíc dobrovolníků ve stovkách projektů. Projekt 72 hodin probíhá tradičně kolem poloviny října. Sleduj www.72hodin.cz, nebo na Facebook www.facebook.com/72hodin.cz.

     

    Autor