Ve středu 13. 7 .2016 se ze Summerau vydalo šest českých a šest rakouských mladistvých účastníků pod vedením Thomase Schweitzera a Karla Hájka po stopách bývalé koňmi tažené železnice spojující Linz v Horních Rakousích s jihočeskými Českými Budějovicemi.

    Svým putováním by chtěli navázat na metaforickou rovinu prvního moderního propojení mezi Čechy a Rakouskem, ještě z dob monarchie. Rešerši příběhů z dob minulých by chtěli konfrontovat s otázkou dnešních kanálů a koridorů moderních spojovacích prostředků a možností mobility v rámci dnešní Evropy a jejích hranic.

    Jede tu ještě někdo mit der ajsnbáhn...? (foto Sophie Menasse)Na své cestě využijí kombinaci zážitkové pedagogiky pěšího putování ve spojitosti s metodami Marcela Cremera a jeho dobrodružného putování za divadlem, v němž se právě objevují ony metaforické příběhy krajiny, již lidé mění a ona na oplátku přetváří je. Koněspřežná dráha na trase České Budějovice - Linz (historická grafika) Cesta je zde cílem, cesta za poznáním skutečností domněnek i sebe sama. Cesta bude formovat své cestující a oni zase během čtyř dnů divadelní představení, které bude výsledkem jejich snažení.

    Cesta bude formovat své cestující - a oni zase během čtyř dnů divadelní představení, které bude výsledkem jejich snažení (foto Sophie Menasse)Představení bude divadelní koláží scén na téma „Mobilita včera a dnes“, s níž vystoupí v rámci Koláčových slavností v Bujanově v sobotu 16. 7. 2016 od 15:00 a od 18:00. Představení bude trvat 15–20 minut a bude srozumitelné pro české i rakouské publikum.

    Cesta bude formovat své cestující - a oni zase během čtyř dnů divadelní představení, které bude výsledkem jejich snažení (foto Sophie Menasse)Cesta bude formovat své cestující - a oni zase během čtyř dnů divadelní představení, které bude výsledkem jejich snažení (foto Sophie Menasse)Projekt je realizován ve spolupráci s Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem s podporou MŠMT a za podpory obce Bujanov, obce Rainbach, Spolku koněspřežné železnice, Pferdeeisenbahnverein a T.O. Jižní řeka.

    Všem těmto lidem a organizacím pořadatelé děkují za pomoc a vřelý přístup!


    Svým pilotním počinem na poli česko-rakouských divadelních projektů by se účastníci projektu chtěli, pomyslně ve vztahu s koněspřežkou, zapřáhnout do běhu na dlouhou trať k vybudování interkulturní platformy stojící na divadelně pedagogických metodách Jo! Tyátr, inspirovaných čojč, v rámci česko-rakouské spolupráce.
    Jo! tyátr znamená spolupráci na poli kulturního dialogu prostřednictvím metod divadelní pedagogiky mezi „A BASTA! z.s.“ (CZ) a „kün – Verein für Kunst und Spiel“ (A). V rámci těchto divadelních projektů vzniká atmosféra, v níž se komunikuje česky, německy, rukama, nohama, v níž snaha stojí nad vstupním umem a kde touha po porozumění a schopnost dorozumět se hraje tu nejdůležitější roli. Naše projekty se soustředí na děti, mládež a mladé dospělé, kteří se chtějí seznámit s řečí sousedů, něco společně zažít, zkoumat a hrát „Tyátr“.
    Logo neziskové orghanizace A BASTA! z.s.Jo! znamená aktivní setkání a pozitivní vnímání řeči sousedů, snahu vyrovnat se se stavem nedorozumění a touhu po porozumění.
    A BASTA! z.s. je občanské sdružení, spolek, který se aktivně podílí na organizaci národních a mezinárodních kulturních výměn s orientací na naše nejbližší sousedy. www.a-basta.cz


     

    Autor