Nedávno přijatá novela zákona týkajícího se silničního provozu ukládá chodcům povinnost mít na sobě mimo obec reflexní prvky. Oč se vlastně jedná, proč je máme nosit, kde si je lze objednat a koupit – a na kolik nás přijdou?

    Nová povinnost se týká reflexních prvků zhotovených z materiálu, od něhož se odráží světlo z jiného zdroje (reflektory auta). Modelová situace: chůze za snížené viditelnosti po krajnici neosvětlené silnice, vinoucí se mezi dvěma vesnicemi. Mít v ruce baterku nebo si svítit na cestu mobilem nestačí. Reflexními prvky se zde rozumí především tzv. reflexní pásky či náramky; mnohdy jsou samonavíjecí, některé jsou zase opatřeny suchým zipem.

    „Reflexní a fluorescenční předměty nejsou drahé. Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovací prvky, samolepky, pásky na ruku apod. pořídíte například v galanteriích nebo v obchodech s jízdními koly, případně na adrese www.altima.cz nebo www.reflexniprivesky.cz,“ informuje na svém webu BESIP. Podle zpráv z médií se reflexní prvky prodávají i v supermarketech, v prodejnách domácích potřeb, v drogeriích, v trafikách, na poštách či u benzínových pump.

    Reflexní pásky, které lze v případě potřeby snadno a rychle použít, je možné koupit rovněž v řadě rozličných e-shopů. Internetový nákupní rádce Heureka.cz po zadání termínu „reflexní páska“ do svého vyhledávače nabízí na první pozici z takto nalezených produktů samonavíjecí reflexní pásku Force o rozměrech 3×38 cm. Stojí od 15 do 89 Kč, nejčastěji kolem 25 až 29 korun. „Dá se nosit srolovaná přes ucho tašky či nějaký pásek na oděvu,“ napsal ve své mini-recenzi jeden ze zákazníků internetového obchodu www.element-shop.cz. Další – zjevně cyklista – si po nákupu na www.bike-eshop.cz zase povšiml, že „stačí pásek narovnat a pak klepnout nad místem určení a pásek se sám obtočí. Výborný, viditelný, na noze pomáhá držet kalhoty, aby se nenamotaly do řetězu“.
    Heureka dále vyhledala reflexní pásky Spectro (21 až 119 Kč), PAVEXIM (33 až 49 Kč) a jiné. Mimochodem, cena dopravy přitom většinou výrazně přesahuje cenu samotných pásek.

    Bezpečnostní prvky z reflexních materiálů je podle instrukcí BESIPu nejlepší umístit ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také například i na přilbu a kolo). Dětem pak můžeme pořídit oblečení, které je již vybaveno prvky z reflexních materiálů, stejně jako jsou již jimi takto opatřeny školní brašny.

    Graf Důvody, které vedly zákonodárce k přijetí novely zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, jsou v případě reflexních prvků jednoznačně preventivní. Reflexní materiál je totiž v noci vidět na třikrát delší vzdálenost než bílé oblečení a na více než desetinásobně delší vzdálenost než oblečení modré. Tyto vzdálenosti mají přitom zásadní vliv na to, jestli se nám řidič dokáže vyhnout, nebo ne. Reflexní materiály jsou schopny odrážet dopadající světlo až na dvousetmetrovou vzdálenost. Naproti tomu chodec v tmavém oblečení je ve tmě na silnici téměř neviditelný…

    „Ročně na našich silnicích zemře přes sedm set lidí. A právě chodci, na které kampaň míří, jsou jednou z nejohroženějších skupin. Každý sedmý člověk u nás zemře při dopravní nehodě coby chodec. Z nich pak každý osmý mimo obec. A to je varující!“ řekl loni v říjnu při prezentaci kampaně BESIPu „Vidíme se?“, zaměřené na viditelnost chodců, ministr dopravy Dan Ťok.
    V roce 2014 bylo při nehodách usmrceno celkem 112 chodců, z toho 65 v noci. Na noční nehody tedy připadlo přes 58 % smrtelných nehod chodců – mimo obec to však bylo 79 %.

    Výše zmíněná novela zákona o provozu na pozemních komunikacích nabyla účinnosti 20. února letošního roku.

    #reflexniprvky

    Výběr informací ze zákona (zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů) vztahující se k reflexním prvkům
    Zákon ze dne 14. září 2000 o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu)
    § 56
    Útvar chodců
    (2) Za snížené viditelnosti musí být organizovaný útvar chodců označen vpředu po obou stranách neoslňujícím bílým světlem a vzadu po obou stranách neoslňujícím červeným světlem. Označení světly může být nahrazeno oděvními doplňky s označením z retroreflexního materiálu.
    (5) Organizovaný útvar chodců jdoucí nejvýše ve dvojstupu smí jít po chodníku, a to vpravo; přitom nemusí být označen podle odstavce 2.
    (8) Vzor a způsob užití oděvních doplňků s označením z retroreflexního materiálu stanoví prováděcí právní předpis.

    § 53
    (9) Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

    #Besip #reflexniprvky #bezpecne #bezpecnostdeti #reflexnipasky #hasiči

    Autor