V sobotu 3. října proběhne, při příležitosti 20 let trvání Spektra, netradiční den otevřených dveří pod názvem Odpoledne se Spektrem.

    Široká veřejnost si bude moci prohlédnout prostory všech tří zařízení Spektra: Centrum primární prevence, Kontaktní a poradenské centrum v oblasti drogové problematiky a Adiktologickou ambulanci. Je nachystán i zábavný program pro děti a jejich rodiče.

    „Za dvacet let fungování Spektra se toho spoustu událo“, sděluje ředitel organizace Kolpingovo dílo ČR Václav Dobrovolný. „Nejen, že se z původně jedné služby rozvinulo více programů, ale také došlo k velkému posunu v odbornosti všech služeb, zlepšení zázemí a k celkovému rozvoji. Proto budu moc rád, když se s obyvateli města budeme moci v tento den setkat a představit jim naši činnost, prostory“, dodává ředitel.

    Spektrum ve Žďáru nad Sázavou slaví 20 let Program akce Odpoledne se Spektrem počítá s účastí dětí a mládeže. Uvnitř Spektra, i v jeho blízkém okolí, bude nachystána řada aktivit, kde si děti budou moci něco vyrobit, prožít a třeba se se svými rodiči naučit i něco nového. Bude možnost si vyrobit ozdobnou placku, usmažit si sýrový chips, či opéct štramberské ucho, zkusit něco málo z indiánských dovedností, vyrobit velkou mýdlovou bublinu, rozluštit hlavolam nebo si zkusit zahrát na gramcích. V případě pěkného počasí bude možnost se projet na lodičkách po řece Sázavě.

    Spektrum prošlo za dvacet let své existence několika zásadnějšími změnami. V samotném počátku, roku 1995 se jednalo spíše o klub, který byl určen pro nezaměstnané. „Velmi rychle, se ale ukázalo, že je třeba pracovat přímo s jevy, které mladé lidi dostávalo mimo společnost. A tak se na základě konkrétní situace začalo pracovat s uživateli drog,“ uvádí ředitel organizace Václav Dobrovolný. Nejprve v místě Domu dětí a mládeže v horní části náměstí Republiky. Následně došlo k přestěhování do prostor na Žižkově ulici. Tyto prostory byly využívány přibližně 15 let. Déle však již v těchto prostorách působit, protože trpěly velkou řadou technických i hygienických neduhů. Po řadě jednání se podařilo sehnat jiné prostory, které daleko lépe vyhovovaly požadavkům odborných zařízení. Stěhování o cca 100 m výše v ulici Žižkova došlo v březnu 2011. Následně byl podán projekt na celkovou rekonstrukci, která také následně, díky podpoře z ROP, města Žďár nad Sázavou a Kraje Vysočiny, proběhla a skončila v lednu 2015 kolaudací a slavnostním otevřením.

    Za dobu existence Spektra se uskutečnilo 1790 programů primární prevence s celkem 37.000 kontakty. V Kontaktním centru a terénním programu bylo za uplynulých 15 let 24.000 kontaktů s uživateli drog.

    Díky nově zrekonstruovaným prostorám tak spolu opět může v jedné budově úzce spolupracovat Kontaktní a poradenské centrum s Centrem primární prevence, které byly od roku 2008 z prostorových důvodů a odborných nároků rozděleny.

    „Všechny naše služby se snažíme směřovat tak, aby byly prospěšné veřejnosti. A proto budeme moc rádi, když občané města, a to malí i velcí, přijmou naše pozvání na sobotu 3. října 2015 od 14:14 do 18:18 hodin k nám na Spektrum, Žižkova 16 ve Žďáře nad Sázavou. Rádi se s každým osobně potkáme,“ dodává Václav Dobrovolný.

    www.kolping.cz


    Služby SPEKTRA:
    Pracovníci Kontaktního a poradenského centra jsou každý rok v kontaktu s více než 200 osobami, kterým se nějakým způsobem dostaly drogy do života. Centrem práce je budova Spektra. Terénní program pokrývá okres Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod.
    Centrum primární prevence v roce 2014 realizovalo přes 200 tříhodinových programů primární prevence rizikového chování dětí a mládeže v regionech Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod. Cílovou skupinou jsou žáci základních a středních škol ve věku od 6 – 18 let. V roce 2014 byly lektorky v kontaktu s více než dvěma tisíci dětí.
    Adiktologická ambulance je od roku 2014 nově vzniklým zdravotnickým zařízením. Adiktoložka pracuje ambulantní formou s uživateli drog, lidmi závislými na automatech, tabáku, alkoholu. Také se na adiktoložku mohou obrátit rodinní příslušníci či blízcí těch, kdo se s nějakou závislostí potýkají.

    #inkluze #integrace #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autoři