Konec průvodu s budovami v Březince. Přestože vzdálenost k pietnímu místu byla jen jeden kilometr, cesta se zdála nekonečná. Navíc ji doprovázela i hudba z dob války. Osvětim 2010 – pod tímto titulem proběhlo o víkendu 10. – 12. září 2010 mezinárodní setkání mladých lidí v polské Osvětimi. Na setkání s více než pěti sty účastníky dorazili mladí lidé z Polska, Ukrajiny, Německa, Ruska, Maďarska, Itálie, Rumunska, Gruzie a samozřejmě České republiky.
    Měl jsem tu možnost být s mladými lidmi a studenty biskupského gymnázia na tomto setkání a společně prožívat atmosféru druhé světové války a jejího utrpení. Kromě svědectví ženy, která zažila koncentrační tábor, jsme prožívali atmosféru průvodu do Březinky, kde jsme na pietním místě položili věnec.

    Svět bez násilí - s logem duhy a motivem holubice byl ústředním tématem akce Osvětim 2010 Osvětim 2010 - Na exkursi v české expozici Na závěr setkání jsme všichni přijali závěrečnou zprávu, kde mimo jiné mladí lidé říkají:
    Chceme dnes společně říci „ne“ zárodkům antisemitismu, anticikanismu, jsme proti jakémukoliv rasistickému pohrdání, které zastíní rozum a otvírá cestu krutosti. Nechceme, aby srdce mnohých, i mladých lidí, jím bylo nakaženo.
    Slavnostně na sebe bereme závazek snažit se o svět, ve kterém mohou všichni společně žít: svět bez rasismu! Svět bez násilí! Z Osvětimi odjíždíme sjednoceni, abychom nakazili další mladé lidi inteligencí kultury a silou lásky, abychom se stali lepšími lidmi a učinili naše země lepšími v mírové Evropě.

    Osvětim 2010 - U české pamětní deskyOsvětim 2010 - všichni mladí uctili památku obětí, kterých bylo nelidsky zabito asi 1,5 milionu Na závěr bych chtěl poděkovat pořadatelům z Komunity San´t Egidio a za sebe musím dodat, že zážitky z Osvětimi jsou nezapomenutelné a myslím si, že by řada škol mohla zvolit jako téma svého výletu návštěvu tohoto území a připomenout mladým lidem lidské osudy, hodnoty a dějiny. Dějiny takové, ze kterých je potřeba se ponaučit.

    Autor