Ruský folklorní soubor Lejsen v akci Od čtvrtka 26. srpna začíná na pražském Ovocném trhu 7. Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark, přehlídka lidového umění z celého světa, letos s rekordní účastí zahraničních souborů. Během šesti dnů se vystřídá na jevišti pražského historického rynku přes 1.800 účinkujících. Slavnostní zahájení festivalu se koná ve čtvrtek 26. srpna v 19 hodin za účasti představitelů pořádajících organizací a patronů festivalu. Festival potrvá do úterý 31. srpna.

    Záštitu nad 7. MFF Pražský jarmark převzali předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, předseda vlády ČR Petr Nečas a primátor hl. města Prahy Pavel Bém.

    Novozélandský folklorní soubor Whakaari patřil k magnetům Pražského jarmarku 2008. (Foto Jiří Majer) Zájem o účinkování na tomto prestižním festivalu Folklorního sdružení ČR je tak veliký, že program začíná každý den hned po poledni a pokračuje nonstop do 22.00 večer. Přesto ho diváci vydrží sledovat po celé hodiny. Střídají se v něm tanečníci, zpěváci, muzikanti, soubory dětské, dospělé i smíšené, profesionální umělci s těmi, kteří přinášejí autentický folklor své vesnice, domácí soubory se skupinami z Evropských i zámořských zemí.

    Diváci Pražského jarmarku uvidí 20 našich špičkových folklorních souborů a více než 40 zahraničních – z Nového Zélandu, Číny, Indonésie, Mexika, USA, Kapverdských ostrovů, Izraele, Itálie, Turecka, Kypru, Řecka, Slovenska, Rumunska, Belgie, Bulharska, Srbska, Maďarska a Litvy. Pravidelným účastníkem festivalu je VUS Ondráš, BROLN se svými sólisty, který doprovodí také dětské pěvecké talenty, vítěze celostátní soutěže Zpěváček 2010. Lidové písničky přijdou zazpívat i rodilí Moraváci Jiří Zonyga a Standa Hložek.

    Také slavnostní krojový průvod se poprvé uskuteční v tak velkém rozsahu. Na Staroměstském náměstí se sejde v pátek 27. srpna ve 13.30 hod. 35 souborů, které po krátkém představení projdou po pěší zóně Celenou ulicí a Na Příkopě se závěrečnou prezentací na Můstku.

    Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark Do odpoledního programu přispějí malí účastníci Mezinárodní taneční tvůrčí dílny, kterou pořádá FoS ČR v rámci projektu Dnů tradiční kultury, Česká asociace Sport pro všechny předvede gymnastické a taneční pohybové skladby, akrobacii, populární aerobik, rokenrol, žonglování s míči a další ukázky obratnosti, které si můžeme spojit s představou staročeských jarmarků. Slovenský institut v galerii v Jilské ul. uspořádal doprovodnou multimediální výstavu k 60. jubileu souboru SĽUK, který byl předloni účastníkem MFF Pražský jarmark.

    FoS Od 11 hodin se každý den otevírají na Ovocném trhu stánky lidových řemeslníků, kde si mohou svoji zručnost vyzkoušet i návštěvníci.

    Letošní MFF Pražský jarmark 2010 je jednou z významných akcí, kterou si Folklorní sdružení ČR připomíná 20. výročí svého založení.

    Organizátoři o festivalu říkají

    Ředitel festivalu Jan Šlajs: „Letos jsme vnímali mnohonásobně větší zájem souborů o účinkování na Pražském jarmarku. Osobně to vnímám jako úspěch festivalu a růst jeho prestiže, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Zvýšili jsme i spolupráci s ambasádami.“ „Praha je multikulturní město a festival se za dobu jeho trvání stal vyhledávanou kulturní akcí Pražanů napříč generacemi. Někteří si cestu na Ovocný trh hledají kvůli českým folklorním souborům, jiní kvůli zahraničním a jsou i tací, kteří se opakovaně vrací pro celkovou atmosféru a doplňující program na řemeslném jarmarku,“dodal Šlajs.

    Dramaturg festivalu Miroslav Ekart: „Hlavním kritériem účasti na Pražském jarmarku je úroveň souborů. Ze zahraničí k nám často vysílají profesionální tělesa, ale naše soubory se jim vyrovnají. Snaha je, aby na festivalu byl zastoupen folklor z co nejvíce národopisných oblastí naší republiky. Moravské Slovácko bude reprezentovat „Šardičan“ ze Šardic, podkrkonošské tance, písně a tradice předvede „Hořeňák“ z Lázní Bělohrad a „Špindleráček“, kterého doprovází nefalšovaný Krakonoš, z Frenštátu pod Radhoštěm přijede Valašský soubor „Sedmikvítek“, který letos slaví třicetileté výročí. „Čtyřlístek“ a „Gaudeamus VŠE v Praze“ mají na svém repertoáru středočeský, Gaudeamus i pražský folklor. S českými lidovými písněmi a tanci vystoupí také pražské soubory „Betty“ a „Moták“, černošický „Pramínek“, „Kytice“ čerpá především z jižních Čech a Chodska. „Rosénka“ se věnuje folkloru Jižní Moravy, „Šarvanci“ zase tancům od Šariše a Zemplína, ale i jiných částí Slovenska. Program bude skutečně pestrý, bude se stále na co dívat.“

    Jarmila Mrnuštíková, vedoucí oddělení zahraničních vztahů FoS ČR: „Soubor původních maorských obyvatel „Whakaari Rotorua“ z Nového Zélandu, temperamentní mexický soubor „Hueyitlatoani“ a „Ritmos & Tambores“ z Kapverdských ostrovů jsme již jednou na Pražském jarmarku viděli. Ostatní soubory budou pro diváky novinkou. Indonéská folklorní skupina „Tim Kesenian Jawa Barat“ přijíždí ze západní části ostrova Jáva, odkud kromě sundských tanců a hudby přiváží také tradiční divadlo s dřevěnými loutkami wayang golek Ajen. Soubor písní a tanců z prefektury Qiandongnan z provincie Kuej-čou v jihozápadní Číně zpracovává unikátní písně a tance dvou etnických menšin – Miao a Dung. Svými vícehlasými zpěvy bez doprovodu nástrojů ohromuje diváky po celém světě. Specialitou amerického souboru „Rutherford County´s Cripple Creek Cloggers“ ze státu Tennessee je čtvercový „klapavý“ tanec, který tančili v Apalačských horách původní usedlíci z Anglie. Rumunský soubor „Dănţăuşii din Groši“ nese název Dumitru Dobricana, slavného hráče na lidový nástroj tárogató. S lidmi ze své vesnice obnovil původní Stodolní tanec, který tančí páry spontánně bez jakékoli choreografie. Belgický soubor „Sint Sebastiansgilde van Westerlo“ zaujme lidovými tanci z Flander, které se občas tančí v dřevácích. K souboru patří i skupina lučištníků a vlajkonošů, kteří předvádějí starou válečnou disciplinu mávání s vlajkami. Je to velmi působivé. Ale můžeme se těšit i na lidové umění Turecka, Izraele, Kypru a mnoha evropských zemí.“

    Autor