Klinický psycholog sexuologického ústavu 1. LF UK Prof. PhDr. Petr Weiss ( PhD (vlevo) v rozhovoru s vedoucím projektu Atmosféra důvěry, v níž se dítě může bez obav svěřit blízké dospělé osobě, představuje jeden ze základních předpokladů pro snižování rizika sexuálního zneužívání dětí. Je zapotřebí umět dítěti naslouchat, brát ho vážně. A v případě podezření, že bylo zneužito, s citlivým ohledem na oběť jednat: oznámit tuto záležitost policii, sociální pracovnici – a samozřejmě rodičům. Na prvním semináři konaném v rámci projektu Nás se to týká to 14. října 2008 jeho účastníkům a účastnicím, zastupujícím sedm členských sdružení České rady dětí a mládeže (ČRDM), mimo jiné řekl dětský psychiatr a psychoanalytik MUDr. Petr Pöthe.

    „Nejdůležitější je vytvořit atmosféru důvěry, aby (tyto děti) opravdu měly pocit, že se tím někdo bude zabývat a že k nim dospělí nebudou přistupovat podezíravě, jako k nevěrohodným,“ zdůraznil MUDr. Pöthe, který se danou problematikou dlouhodobě zabývá. Poukázal přitom nejen na výsledky ojedinělého retrospektivního průzkumu provedeného Linkou bezpečí, kde dříve působil, ale i na zkušenosti ze své další odborné praxe. Ze statistiky vyplynulo, že (nyní již dospělé) osoby, které se v rámci anonymního šetření svěřily s tím, že byly v dětství sexuálně zneužity, to v oné době ve zhruba 57% nikomu nesdělily. Proč? Byly přesvědčeny, že by jim nikdo nevěřil…

    Během semináře zazněla spousta fundovaně podaných informací, příkladů z praxe i odkazů na příslušnou literaturu a osvětové tiskové materiály.Změnil se postupem času nějak tento stav? „Žádný výzkum jsem neviděl; odhadoval bych (ale), že dnes to bude trochu lepší. A to proto, že – na rozdíl od tehdejší doby – se dnes konají semináře, jako třeba tento; už existuje nějaké povědomí o tom, že se děti stávají obětí sexuálního násilí ze strany svých nejbližších. Ale zase bych to úplně neidealizoval,“ míní dětský psychiatr Petr Pöthe. Svým vystoupením otevřel první ze série neformálních setkání s odborníky v rámci projektu prevence sexuálního násilí na akcích pro děti Nás se to týká, realizovaného ČRDM. Úvodního semináře se zúčastnili zástupci Asociace TOM, Dorostové unie – sdružení křesťanských dorostů, Duhy – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi, Junáka – svazu skautů a skautek, Ligy lesní moudrosti, Rady dětí a mládeže Moravskoslezského kraje (RADAMOK) a YMCA, celkem asi patnáct lidí.

    Úvodní seminář v rámci projektu prevence sexuálního násilí na akcích sdružení dětí a mládeže Ve vedení pětihodinového semináře postupně MUDr. Pötheho vystřídali Prof. PhDr. Petr Weiss PhD a Doc. PhDr. Lenka Šulová. Psycholog sexuologického ústavu 1. LF UK Petr Weiss se zaměřil mj. na problematiku sexuálního zneužívání, rozdělení a charakteristiku deviací, respektive jejich diagnostiku; vedoucí oddělení sociální psychologie katedry psychologie FF UK v Praze Lenka Šulová zase rozebrala téma preventivních programů pro děti a dospívající. Během odpoledne tak zazněla spousta fundovaně podaných informací, statistických údajů a definic, příkladů z bohaté praxe výše jmenovaných lektorů, srovnávacích exkurzů do zahraničí i odkazů na příslušnou literaturu a osvětové tiskové materiály.

    crdmProjekt Nás se to týká, jehož spuštění oznámil na tiskové konferenci ČRDM počátkem září vedoucí projektu Mgr. Jiří Zajíc, je inspirován zkušeností z Bavorska. Počítá s vyškolením koordinátorů prevence v dětských organizacích. Na straně dobrovolníků a vedoucích mládežnických spolků má jít o dlouhodobou systematickou činnost konzultovanou s odborníky. Letos by se měly konat ještě dva další semináře, a to v listopadu (téma: Krizová komunikace) a v prosinci (téma: Zahraniční zkušenosti). Nejbližší seminář se má podle Jiřího Zajíce uskutečnit 18. listopadu odpoledne (zhruba od 13:30 do 17:30 hod.); kromě krizové komunikace se má věnovat i také přípravě metodické publikace pro prevenci zneužívání, která by našla své uplatnění při oddílové činnosti.

    Autor