Domažličtí Soptíci v akciJeště jim není ani šest let, a vědí už, jak vypadá hasičská proudnice. A jak hadice. Anebo savice. A sací koš. A rozdělovač… Na travnaté ploše sportovního areálu Sboru dobrovolných hasičů v Petrovicích na Třebíčsku se paprsky podzimního slunce tu a tam odrazí od přílbičky některého – nebo některé – z nich. Při úvodním nástupu je drželi v rukou: hrála hymna. Teď je už ovšem mají nasazené; po krátkém běhu s hadicemi zaklekli a snaží se proudem vody trefit cíl. Hlášení, které předtím kdosi z nich podal paní velitelce, znělo stěží uvěřitelně. A přece… Tihle malí hasiči a hasičky jsou „připraveni k požárnímu útoku“.

    Malí hasiči ze SDH Rokytno předvádějí hašení požáru.Do Petrovic se jich v neděli 5. října 2008 sjely téměř tři stovky. Podle seznamu účastníků Festivalu Přípravek kolektivů mladých hasičů Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) jde o čtrnáct družstev ze čtrnácti obcí, z jedenácti okresů osmi různých krajů. Jsou tu třeba Soptíci z mateřské školy v Domažlicích z Plzeňského kraje, malí hasiči ze SDH Horní Lánov na Trutnovsku z Královéhradeckého kraje nebo jejich nošovičtí kolegové a kolegyně „z branže“, okres Frýdek-Místek, kraj Moravskoslezský.

    Letošní Festival Přípravek je už druhým ročníkem zmíněné akce. Co je vlastně její náplní? „V podstatě jde o prezentace činností dětí předškolního věku, které si jako svůj koníček ve volném čase vybraly dobrovolnou hasičinu,“ shrnuje hlavní organizátorka festivalu a náměstkyně starosty SH ČMS Monika Homolková – Němečková. Jinak řečeno, nejedná se o závod, neudělují se žádné body, nehodnotí se pořadí; Dráčci z Dubu nad Moravou při vyprošťování osoby z havarovaného autaHasičské kuželkyjde zkrátka o přehlídku toho, co se děti v Přípravkách naučily a co už umějí.
    A umějí toho dost. Od štafety, využívající tělocvičného nářadí dostupného v mateřské školce, přes kuželky, porážené místo koulí svinutou a pak prudce rozvinutou hadicí, až po hrané scénky s hasičskými zásahy. Třeba se simulovanou likvidací požáru či vyprošťováním zraněného člověka z havarovaného auta. Za své výkony na petrovickém sportovišti nakonec všechny děti od pořadatelů něco dostanou: lízátko, míč, medaili.

    Přípravky se podle Moniky Homolkové – Němečkové zaměřují na kulturní vystoupení s hasičskou tematikou; nacvičují se v nich například hasičské písničky, tanečky s hadicemi, básničky o hasičích i již zmíněné hrané scénky. „Valná většina z těchto dětí se už připravuje i na naše hasičské sportovní disciplíny, které následují potom ve vyšší věkové kategorii a tvoří velmi podstatnou část náplně výchovy mladé generace,“ vysvětlila hlavní organizátorka Festivalu Přípravek.

    Vědí už, co je hadice a co proudnice, poznají savici a rozdělovač...Prezentace kolektivů mladých hasičů je zrovna v plném proudu. Po travnaté ploše běhají barevné postavičky plnící rozmanité úkoly: přeběhnout kladinu, podlézt nataženou hadici, předat štafetový kolík – proudnici. Když zazní poplachový signál, jde o vteřiny. Některé děti mají na sobě jednotné „zásahové obleky“, jiné zase trička a tepláky. „To záleží trochu na tom, jaké jsou možnosti dané organizace, samozřejmě i na tom, jaký druh vystoupení děti předvádí. Když někdo předvádí čistě hasičskou činnost, tak je logické, že třeba k ukázce nácviku vyprošťování osoby nebo hašení ohně se hodí hasičská uniforma, naopak ke sportovní činnosti je vhodnější tričko,“ objasnila různorodost ustrojení hasičské drobotiny Monika Homolková – Němečková.

    Když zazní poplachový signál, jde o vteřiny. Velkou roli v zájmu dětí o činnost dobrovolných hasičů hraje pochopitelně rodičovský vzor. „Jsme nejstarší a nejmasovější organizace v České republice, takže rodinná tradice je číslo jedna. Číslo dvě – to je odvěké dětské přání být hasičem. Jedou hasiči? Znám málo malých kluků, kteří se neotočí po tom modrém majáčku… No, a číslo tři jsou nadšené učitelky mateřských škol, které nám strašně pomáhají; Nadšený zápal hasičské drobotiny na petrovickém Festivalu Přípravek kvitoval předseda ČRDM Aleš Sedláček. (Vlevo náměstkyně starosty SH ČMS Monika Homolková - Němečková, hlavní organizátorka akce)velmi rychle nám po republice přibývá mateřských školek, které do svých vzdělávacích programů zahrnují právě i preventivní prvky požární ochrany,“ vypočítala náměstkyně starosty SH ČMS hlavní důvody, proč se hasičské sbory těší takové oblibě nejmladší generace. Nadšený zápal malých účastníků festivalu uznale ocenil i Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM) „Je taky krásné to, že tady máte sbory i z úplně malinkých vesniček, kde třeba žádná jiná sdružení nejsou – v tomhle máte obrovskou výhodu proti ostatním,“ dodal předseda dětské a mládežnické rady, jíž je SH ČMS členem.

    Myšlenka naučit formou hry už děti v mateřské škole základním hasičským dovednostem se objevila v roce 1995. Jedním z prvních kolektivů, který se začal Přípravce věnovat, je ten z Domažlic. Jejich vzorem se nechala inspirovat řada dalších, takže loni tato činnost vyvrcholila uspořádáním prvního festivalu v Chocni. Mimochodem, domažličtí Soptíci zvládli v Petrovicích štafetu CTIF (Mezinárodní technický výbor pro prevenci a hašení požárů) v úpravě pro malé děti z mateřských škol.

    Logo Sdružení hasičů Čech, Moravy a SlezskaObsahová náplň Přípravek je pestrá, záleží na osobnosti vedoucího a na tom, co si zvolí za svou prioritu. Programový půdorys je však víceméně shodný. „Děti se samozřejmě připravují na budoucí činnost u dobrovolných hasičů. Snažíme se jim tedy vnuknout základy určité prevence.Tam, kde hoří, musí být voda co nejdřív... Ale u této věkové kategorie jde samozřejmě především o to, děti zabavit. To za prvé,“ říká Monika Homolková – Němečková a pokračuje: „Za druhé, rozhodně se učí kolektivnímu životu – to si myslím, že v dnešní společnosti strašně moc chybí. A za třetí, snažíme se jim předat takové to hasičské srdce. Až dospějí do věku šesti let, který je naší oficiální hranicí pro vstup mezi dobrovolné hasiče, aby si prostě řekli: Ano, chceme být mladými hasiči.“

    Autor