crdm Zástupci devíti krajských rad dětí a mládeže (a jedné budoucí) se sešli 20. ledna 2008 v Praze s představiteli České rady dětí a mládeže, Národního institutu dětí a mládeže a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, aby prezentovali dosavadní činnost, prodebatovali možnosti spolupráce a koordinace aktivit, způsoby financování a další témata.

    V klubovně Národního institutu dětí a mládeže (NIDM) sešli zástupci těchto krajských rad: budoucí Praha, RADAMBUK, Plzeňská KRDM, Ústecká KRDM, Liberecká KRDM, Aliance dětí a mládeže KHK, RDM kraje Vysočina, JmRDM, RADAMOK, Zlínské Spektrum, dále Jiří Let a Michaela Přílepková za Českou radu dětí a mládeže, Mgr. Jaroslav Tuček z MŠMT, Mgr. Jiří Veverka a Bc. Jan Burda za NIDM.

    Po úvodním představení jednotlivých krajských rad a jejich aktuální činnosti následovala hlavní část programu – otevřená diskuse k činnosti krajských rad dětí a mládeže (KRDM) obecně a o možnostech spolupráce mezi KRDM, Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), Národním institutem dětí a mládeže (NIDM) a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).
    Tato debata byla rozdělena do tří hlavních tematických okruhů.

    V první části se hovořilo o spolupráci na různých úrovních a padlo zde několik zásadních věcí pro budoucí směřování krajských rad dětí a mládeže (KRDM). MŠMT by ocenilo větší jednotnost v činnosti krajů, která se zatím dělí do dvou hlavních modelů – organizování akcí a servis pro členy. Krajské rady by také měly být prostředkem spolupráce krajských článků velkých sdružení, nejen střechou malých regionálních spolků.
    Ve spolupráci KRDM s kraji nemůže MŠMT nic nařídit, ale již nyní takovou spolupráci krajům doporučuje. Nic to ale nemění na tom, že krajské rady dětí a mládeže musí kontakt navázat samy a období před nadcházejícími volbami je k tomu vhodné.
    Zazněly i konkrétní příklady spolupráce – projekt mapování táborů pro integrovaný záchranný systém probíhá na Vysočině a MŠMT i NIDM jej v budoucnu chtějí rozvíjet. Druhým příkladem je připravovaná dohoda o spolupráci NIDM a ČRDM, kde se jedna z oblastí spolupráce bude týkat vzdělávání – například „manažerských“ školení apod.

    Druhá velmi zásadní část debaty se týkala financování. Zástupci KRDM vesměs projevili zájem, aby dotace od MŠMT byly určeny primárně na mzdy jednoho zaměstnance na každém kraji. Ostatní prostředky na provoz by již bylo jednodušší shánět z jiných zdrojů. Tato představa ale zatím není reálná. Zazněly i konkrétní informace o dotacích na nadcházející roky. V roce 2008 nebudou z MŠMT podpořeny malé regionální akce a pro rok 2009 je vypsán speciální program k předsednictví ČR v EU, takže je třeba počítat se snížením ostatních dotačních prostředků na běžnou činnost.

    Závěrečná část debaty se věnovala budoucí činnosti komory KRDM při ČRDM, jež by se měla soustředit na tato témata: stanovení „desatera“ zásad činnosti KRDM; koordinace vzdělávacích aktivit; spolupráce na mapování tábořišť pro integrovaný záchranný systém; finanční podpora v krajích.

    Další podobné setkání proběhne 8. – 9. 4. 2008, pravděpodobně na Vysočině.

    Autor