Jamboree 2007 v Anglii se zúčastnilo 40 000 skautů a skautek z celého světa.Desetitisíce účastníků 21. světového skautského jamboree opouštějí anglický Essex, kde strávili téměř dva týdny. S sebou si odvážejí kontakty na nové přátele ze všech koutů světa, spoustu dojmů a nezapomenutelných zážitků, skautských šátků, nášivek i krojů, které dostali od přátel ze všech světových stran a pocit pospolitosti ze setkání s více než 40 000 obdobně smýšlejícími mladými lidmi.

    Britský princ William mezi skauty na Jamboree 2007 v EssexuČR reprezentovalo na jamboree 284 skautek a skautů. Vedoucí české výpravy, Vojtěch Brouček, ji hodnotí jako velmi úspěšnou: „Podařilo se nám dát dohromady partu mladých zapálených lidí, kteří dobře reprezentovali Českou republiku. Ať už svým chováním, představením skautských dovedností nebo tradic naší země. O českém vynálezu, podsadových stanech, vyšel ve zdejším tisku dokonce dlouhý článek s titulkem Kouzlo zvané podsada.“

    Chválí také provoz restaurace Český lev. „Poskytli jsme zázemí návštěvníkům i účastníkům z celého světa a vyčepovali jsme 36 hektolitrů nealkoholického piva Bernard a 30 hektolitrů limonády Grena z pivovaru Černá Hora, populární byly utopence a české sladkosti: lázeňské oplatky a hořické trubičky,“ dodává vedoucí Českého lva Jan Kotek..
    Světové skautské Jamboree v AngliiPři slavnostním ukončovacím ceremoniálu předali britští skauti štafetu jamboree pořadatelům ze Švédska, kde se celý skautský svět sejde za další čtyři roky. Také mezi nimi budou stovky českých skautek a skautů. Mnozí z těch, kdo se zúčastnili letošního setkání, si nenechají ujít příležitost pomáhat v létě 2011 v mezinárodním organizačním týmu. Jak ale hodnotí letošní 21. světové jamboree, které se konalo právě sto let po zahájení prvního skautského tábora?

    Tábořiště, na kterém postavili stany Světového skautského Jamboree 2007 v Essexu v Anglii, bylo obrovské. „Užívala jsem si skvělý program, byli tu přátelští lidi a hlavně spousta národností, kultur a jazyků kolem. Asi nejsilnější pocity ve mně zanechal ceremoniál vítání nového století skautingu 1. srpna ráno. Uvědomila jsem si ta předchozí i následující léta a zamyslela se nad tím, čeho všeho je možné pomocí skautingu dosáhnout. Na to dopoledne nikdy nezapomenu. Jsem ráda, že jsem součástí toho všeho a mohu mít přátele na celém světě.“
    Kristýna Kanderová, 16 let, Ostrava

    „Nejvíc se mi líbilo seznamování s cizími kulturami, zejména s Afrikou. Učili jsme se hrát na tamtamy. Odvážím si odsud cenný korejský šátek, sportovní americký skautský dres, kontakty na dvě Holanďanky, Belgičanku a hodně Američanů a Britů ze sousedních táborů. Nejveselejší zážitek mám z jedné noci, kdy naše týpí vyplavila voda z nafukovacího bazénu ze sousedního britského campu.“
    Martin Dvořák, 17 let, Habartov

    Světové skautské jamboree, Anglie 2007 „Líbila se mi možnost zkusit si co nejvíc nových věcí, jako třeba jízdu na střední plachetnici, ochutnat cizokrajná jídla, vyrobila jsem si pěknou peněženku, u Holanďanů jsme tancovali v dřevácích, vyzkoušela jsem si mexické šaty a sombrero. Odvážím si spoustu výrobků, třeba právě holandské dřeváky, které jsem si vlastnoručně pomalovala, šátky vyměněné s Korejci, Němci a Malajci, kontakty na nové přátele z Velké Británie, USA, Japonska. Príma byly výměnné večeře s Francouzi, Japonci, Italy a Němci. Jamboree je nezapomenutelný zážitek, budu si navždy pamatovat tu úžasnou atmosféru, když nás spojovala myšlenka skautingu.“
    Zuzana Červenková, 14 let, Radotín u Prahy

    „Celé jamboree byl jeden velký zážitek. Desetitisíce skautů z celého světa shromážděny na několika kilometrech čtverečních, vzájemně se zdravící a smějící bez jakýchkoliv předsudků nebo nepřátelství. Skvělé bylo potápění i s výstrojí, stejně jako jízda na dvojplachetnici. Kdybych ale měla vybrat, co na mě nejvíc zapůsobilo, bylo by to vítání nového století skautingu 1. srpna ráno. Slavnostní obnovení skautského slibu, kdy každý sliboval ve svém jazyce, v nás všech umocnilo pocit sounáležitosti s ostatními, že děláme něco dobrého a nejsme na to sami. Slavnostní mše na mě potom zapůsobila tak, že jsem se usmívala po celý zbytek dne. A večerní koncert pro mír zakončil den, který byl tím nejlepším vstupem do druhého skautského století, jaký si kdo mohl přát.“
    Sláva Doušková, 16 let, Brno


    Zajímavosti o jamboree

  • Skautské Jamboree 2007 v Anglii navštívilo mnoho významných osobností - byl mezi nimi také britský princ William.Kromě více než 40 tisíc stálých účastníků jamboree navštívilo 42 tisíc denních návštěvníků ze 73 zemí. Jamboree zahájili britský princ William a vévoda z Kentu, mezi skauty zavítal už tradičně i švédský král Karl Gustaf, přijel i islandský prezident a polský exprezident Lech Walesa, také Dr. Jane Goodallová, zvláštní mírová vyslankyně OSN, nebo Eveline Herkensová, koordinátora Miléniové kampaně OSN.
  • Účastníci snědli celkem 1,2 miliónu jídel, 102 tisíc kilogramů masa, 34 tun rajčat, vypili 4.830 litrů mléka, 513 tisíc litrů mléka a 390 tisíc litrů džusu. Spotřebovali 120 tisíc rolí toaletního papíru a každou minutu 17 litrů vody, veškerý odpad byl pečlivě tříděn.
  • Světové skautské Jamboree v AngliiTábořiště bylo 2 kilometry dlouhé a 1,5 kilometru široké a celkově zabíralo plochu 2 640 313 m2. Zabíralo zhruba tolik plochy, jako když vedle sebe položíte 16krát londýnskou ZOO nebo téměř osm Disneylandů.
  • Českou republiku reprezentovalo 284 skautek a skautů. Ti, kteří na jamboree nejeli, vyrobili pro účastníky pohledy se svými adresami. Můžou se pak těšit na zprávu od skautů z různých koutů zeměkoule od Senegalu přes Thajsko či Aljašku až po Chile.


    Junák – svaz skautů a skautek

  • Junák - svaz skautů a skautek ČRJunák – svaz skautů a skautekmá 46 tisíc členů a je největší organizací dětí a mladých lidí v ČR.
  • Čtyři tisíce dospělých pracují jako vedoucí skautských oddílů. Další dva tisíce zajišťují podpůrné činnosti. Skauting má tedy víc dobrovolných pracovníků, než například Česká televize zaměstnanců (2500) nebo všechny české pobočky firmy McDonalds (3600). Činnost dospělých ve skautingu činí za rok minimálně dva miliony hodin dobrovolnické práce.
  • Skauting je největší výchovné hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 40 milionů dětí a mladých lidí – z téměř všech zemí světa.
  • Skauting je zaměřen na všestranný rozvoj osobnosti mladých lidí. V kolektivu kamarádů a prostřednictvím zábavného programu lidé získávají široké spektrum důležitých dovedností – mimo jiné třeba sociální dovednosti, které škola rozvíjí spíš druhotně.
  • Skauting chybí pouze v šesti státech světa: v Andoře, Číně, na Kubě, v Severní Koreji, Laosu a v Barmě. Vznikl v roce 1907 v Anglii, odkud se rychle rozšířil do pěti kontinentů.
  • V srpnu 2007 slaví skauting sté výročí svého vzniku. Za tu dobu prošlo skautskými oddíly na půl miliardy lidí. Jistě není náhoda, že skauty bylo v dětství velké množství těch, kteří dnes mají ve světě i u nás velký vliv (např. Nelson Mandela, James Lovell, Robert Fulghum, David Lynch, Helena Illnerová, Václav Pačes, Václav Havel, Jan Sokol, Tomáš Halík, Miloš Forman, Ivan Havel, Anna Geislerová, Tomáš Hanák, Jiří Anderle, a další).

    Autor