Seminář o česko-německé spolupráci v sociální práci mládežeVe dnech 30.11. – 2. 12. 2006 se ve středočeských Čelákovicích uskutečnil seminář s názvem „Spolupráce v oblasti sociální práce mládeže v České republice a v Německu“. Hlavním organizátorem setkání byla Asociace nestátních neziskových organizací v ČR a na jeho přípravách spolupracovala i Česká rada dětí a mládeže. A jaké byly jeho cíle?

    Seminář o česko-německé spolupráci v sociální práci mládežeAkce se zúčastnilo na 40 zástupců z České republiky i z Německa, zastupující například organizace SKOK, Česká asociace streetwork, TANDEM Plzeň nebo Slezská Diakonie. Cílem semináře byla zejména výměna zkušeností v oblasti sociální práce mládeže v ČR a v Německu. Jeho účastníci se snažili zjistit, jak a za jakých podmínek práce s mládeží v obou zemích funguje, představili si navzájem své projekty a způsoby práce v této oblasti.

    Seminář o česko-německé spolupráci v sociální práci mládežeSoučástí programu byly i workshopy, ve kterých se diskutovalo na témata „Kvalifikace dobrovolníků a zaměstnaných v sociální práci mládeže“, „Problémy mládeže při přechodu ze školy do zaměstnání“, „Sociální práce zaměřená na rovnost šancí a odstranění diskriminace mezi muži a ženami“ a „Migrace a integrace menšin“.

    Seminář o česko-německé spolupráci v sociální práci mládežeV další části semináře své projekty představili Jana Adameová ze Slezské Diakonie, Leopold hrabě Deym ze Zámku Mládí Dražíč, Stanislava Šimuniová ze sdružení Servitus a Jan Lontschar z Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TANDEM Plzeň. Ten poté společně s Oliverem Mäserem z Diakonisches Werk Sachsen udělal přehled základních možností finanční podpory společných projektů.

    Seminář o česko-německé spolupráci v sociální práci mládežeSeminář byl součástí projektu, jehož cílem je seznámení s vnitřní strukturou odborných oblastí sociální práce mládeže v ČR a v Německu. Cílem projektu je rovněž posílení vztahů mezi jeho jednotlivými partnery. Bude následovat informační kampaň, vyhodnocení projektu a zveřejnění nabídky projektů v České republice a v Německu. Celý projekt je zaměřen na čtyři hlavní tematické oblasti sociální práce mládeže: Interkulturální přístup / Antidiskriminace, Zvýšení významu dobrovolné práce (dobrovolnictví), Formální a neformální vzdělávání / Školní a mimoškolní sociální práce mládeže a Přínos evropské integrace pro sociální práci mládeže v ČR a v Německu.

    Autor