Fórum mládeže UNESCONa přelomu září a října jsem měl tu čest zúčastnit se Světového fóra mládeže při Generální konferenci UNESCO. Více než 200 mladých lidí z celého světa tu diskutovalo o problémech své generace, o tom, jak mladí lidé nahlíží na UNESCO a co podle nich může tato organizace pro mládež udělat.

    Fórum mládeže UNESCOUNESCO je Organizací spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu. Snaží se mj. podporovat univerzální vzdělání pro všechny, vědu a výzkum, chránit kulturní památky (např. známým Seznamem světového kulturního dědictví) a do svých aktivit zahrnuje i mladé lidi. Každé dva roky se koná Generální konference UNESCO, která rozhoduje o budoucnosti této organizace, o jejím rozpočtu, směřování a aktivitách. Letos již počtvrté před samotnou Generální konferencí proběhlo také Fórum mládeže, tentokrát navíc poprvé zakotvené jako stálá součást Generální konference. Cílem Fóra je zastupovat zájmy mladých lidí a shrnout je v podobě závěrečné deklarace, která je poté prezentována politickým činitelům na Generální konferenci. Fórum se uskutečnilo v Paříži od 30. září do 2. října 2005 a zúčastnilo se ho celkem 229 účastníků ze 128 zemí (zahrnující i pro nás značně exotické země jako Cookovy ostrovy, Mikronésie, Sv. Lucie či Tonga).

    Fórum mládeže UNESCODialog mezi civilizacemi
    Téma letošního fóra bylo „Mladí lidé a dialog mezi civilizacemi, kulturami a národy – nápady pro akci ve vzdělávání, vědě, kultuře a komunikaci“. Hlavním cílem UNESCO je podporovat mír mezi národy a toho se dá nejlépe dosáhnout pomocí vzájemného dialogu o všech společných problémech. Diskuse se soustředily do tří podtémat – kulturní rozmanitost, udržitelný rozvoj a mír.

    Já jsem se účastnil jednání skupiny o kulturní rozmanitosti, takže to mohu popsat nejlépe. Mladí lidé se shodli na potřebě respektu a tolerance k cizím kulturám, náboženstvím, jazykům atd. Ačkoli si to jen málo lidí uvědomuje, pouze málo států světa je tak kulturně homogenní jako Česká republika. Existuje spousta států, ve kterých žijí desítky různých etnik s desítkami různých jazyků. Dialog mezi různými kulturami je pak životně nezbytný a bohužel jsme svědky toho, že k němu často nedochází. To pak v lepším případě vede k pomalému vytlačování některých kultur, v horším případě k různým ozbrojeným konfliktům, genocidě apod. Ovšem ani my v Evropě nemáme čisté svědomí. Rasismus, xenofobie, antisemitismus, islamofobie, to jsou všechno fenomény, které bohužel v současné Evropě jsou dosti rozšířené. Mladí lidé se shodli, že je potřeba podporovat aktivity (jak na světové úrovni, tak na úrovni národní, regionální či lokální) vychovávající mladé lidi ke kulturní toleranci, např. nejrůznější kulturní a mládežnické výměny, festivaly, výstavy a jiné projekty.

    Fórum mládeže UNESCOSkupina udržitelného rozvoje se zabývala tím, jak udržet současný ekonomický růst tak, aby i budoucí generace měly k dispozici přírodní zdroje, čistou planetu a vhodné životní prostředí. Toto téma je jedním z klíčových a musí se řešit především na světové úrovni. Podle mladých lidí by se do školních osnov měla jednoznačně zařadit výchova k zodpovědnému využívání přírodních zdrojů, zodpovědné spotřebě a chování k životnímu prostředí. UNESCO i členské státy by navíc měly podporovat nejrůznější aktivity v této oblasti.

    Poslední skupina se pak zabývala tématem míru a usmíření. Asi není potřeba dokazovat, jak aktuální ve světě toto téma je. Terorismus se stal globálním problémem, ozbrojené konflikty (ať už mezinárodní či většinou spíše vnitrostátní) se dají počítat na desítky. Podle mladých lidí se musí do školních osnov zařadit výchova k míru a mírovému řešení konfliktů, musí se podporovat kulturní výměny a setkávání mladých lidí z konfliktních oblastí a vést globální kampaň (organizovaná samotnými mladými lidmi) propagující kulturu míru.

    Role neziskového sektoru
    Kromě toho mladí lidé ve všech skupinách zdůrazňovali důležitost nestátních neziskových organizací při řešení těchto problémů a nutnost využívání jejich kapacity v těchto oblastech. Účastníci se též shodli, že do přípravy projektů, jejich realizace, hodnocení i rozhodování musí být v co nejvyšší míře zapojeni mladí lidé. Zdůrazňovala se také úloha školství a vzdělávání ve všech těchto oblastech. Samozřejmě prvotním cílem je umožnění vzdělání všem mladým lidem na celém světě, což je bohužel pořád ještě vzdálený cíl. Za druhé se pak školství nesmí omezovat na pouhé nalévání informací do hlav mladých lidí, ale právě na učení dialogu, míru, řešení sporů pomocí diskuse, učení ke kulturní toleranci, zodpovědnému chování k naší planetě a mnoha dalším věcem. Myslím, že v této oblasti má ČR ještě podstatné mezery.

    Fórum mládeže UNESCO Bohužel musím říci, že ačkoli výsledná závěrečná zpráva je podle mého názoru kvalitní, samotné třídenní jednání bylo velmi často dosti nekonstruktivní. Ačkoli Fórum mládeže je spíše neformální a nemá žádnou rozhodovací pravomoc, ztratilo se mnoho drahocenného času zbytečnými formalitami. Téměř celý první den se volilo do různých funkcí – předseda fóra, reportéři, předsedové jednotlivých skupin apod. Tématem fóra byl sice dialog, ale o tyto funkce se svedly opravdové boje a každý kontinent v nich chtěl mít svého zástupce. Naopak poslední den, kdy se již upravoval a schvaloval návrh deklarace, se nesl v duchu slovíčkaření a protestů. Některá slova se změnila až pětkrát (ze slova rasa se postupně stal původ, příslušnost k etniku, znovu rasa a pak nakonec všechny tři termíny dohromady), některé body pak doznaly takových změn, že se absolutně změnil jejich význam. Podstatná část účastníků, kteří uměli pouze francouzsky (jeden z pracovních jazyků), pak v podstatě nemohla diskutovat o návrhu deklarace kvůli tomu, že neměli k dispozici francouzský překlad. Bohužel musím přiznat, že shodnout se na něčem konkrétním na světové úrovni je přinejmenším složité, i když jde o mladé lidi, kteří nemají rozhodovací pravomoci.

    Každopádně ale pro mě fórum bylo obrovskou kulturní zkušeností. Potkat mladé lidi z tolika států se člověku příliš často nepodaří. Bylo zajímavé sledovat způsob jednání, vystupování, argumentace či pouhého přátelského rozhovoru lidí z různých států. Evropané byli povětšinou otevření a věcní, Afričané pronášeli dlouhé proslovy a takoví Severní Korejci byli naprosto uzavření a člověku téměř ani neodpověděli na otázku. Všichni se ale shodli na tom, že mladé lidi budoucnost světa zajímá a že světové problémy je potřeba řešit pomocí dialogu!

    Fórum mládeže UNESCO

    Závěrečnou zprávu z Fóra mládeže a další dokumenty najdete na webu Fóra na adrese http://unesco.takingitglobal.org

    Autor