Ostrovský festival bude letos ve znamení pohádek a hradů Putování po hradech a zámcích – tenhle námět si vybrali tvůrci pro letošní, v pořadí již 37. ročník Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana, který proběhne od 11. do 14. října v Ostrově. Řada krásných pohádek totiž vznikala právě v prostředí českých hradů a zámků – a tak pořadatelé festivalu promítnou v tematické přehlídce 13 filmů natočených na 19 z těchto romantických míst. Základem festivalu je ovšem soutěž; v té letošní se mohou diváci těšit na tři filmy a sedm televizních snímků. „Mám radost, že na našem festivalu budou letos dvě premiéry televizních snímků: Trampoty vodníka Jakoubka a Království potoků,“ podotkl na tiskové konferenci 4. října ředitel festivalu Ing. Marek Poledníček.

    Upřesnil, že ve filmové části budou promítnuty Snowboarďáci, Velká voda a O dvě slabiky pozadu. Televizní tvorbu zastoupí Poklad na Sovím hrádku, To vánoční šturmování aneb Pokoj lidem dobré vůle, Balíci, Trampoty vodníka Jakoubka, Voděnka, Prsten krále řeky a Království potoků. Stejně jako při minulém ročníku tak i letos mohou návštěvníci internetových stránek www.festivalostrov.cz hlasovat o tom, který z filmů tematické přehlídky se jim líbí nejvíc. „Ke včerejšímu datu jsme od diváků dostali téměř 1300 hlasů, což je více než trojnásobek loňského počtu,“ oznámil Marek Poledníček. Dodal, že nejúspěšnější tematický film získá cenu – Zlatého Dudečka.

    37. dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana v Ostrově Podle tiskové mluvčí festivalu Markéty Moravcové je zvláště cenné to, že na jeho medializaci se podílejí samy děti. „Na festivalu vycházejí ve spolupráci s Dětskou tiskovou agenturou (DTA) festivalové noviny; vysílá Rádio Domino, které šíříme prostřednictvím místního rozhlasu po celém Ostrově, a ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Praha 8, respektive Dětskou televizí, připravujeme i televizní festivalové vysílání,“ upozornila mluvčí. „Na tomto festivalu se mi líbí, že je opravdu dětský, od A až do Z,“ potvrdil předseda DTA Slávek Hrzal. Děti, které budou v Ostrově „pracovat“ pro rozhlas či noviny, přijedou podle něj z Valašského Meziříčí, z jižních Čech a dalších koutů republiky. „U nás v DTA je to vlastně za odměnu. Tam už může jet jen ten, kdo něco dokáže, kdo už něco umí a kdo nás bude trošku i reprezentovat,“ dodal Slávek Hrzal.

    Organizátoři festivalu nemohli podle Markéty Moravcové opomenout letošní čtyřicáté narozeniny televizního Večerníčka, takže pro nejmenší diváky připravili pásmo pohádek a divadélko. Podobně se do festivalového programu promítly i letošní šedesátiny známého studia Bratři v triku. Jako novinku přichystali pořadatelé „křeslo pro hosta“, do něhož usedne režisér Václav Vorlíček.

    K dalším doprovodným akcím patří dvě výstavy. První – tvorbu akademického malíře Jiřího Bernarda – si mohou zájemci prohlédnout na půdě Staré radnice až do konce října. Druhou najdou v prostorách ostrovského Domu kultury, kde vyroste hrad plný hlavolamů, na nichž si děti mohou prověřit svůj důvtip. Významným partnerem festivalu je i nakladatelství Albatros, s nímž organizátoři připravili knihu Sláva, nazdar výletu, která se během filmové přehlídky dočká svého křtu. Pro filmové tvůrce je určen seminář na téma Děti, film a televize. Účastníci se na něm mj. seznámí s výsledky ankety provedené na středních a základních školách; děti se v průzkumu vyjadřovaly k tomu, co by v televizi a na filmovém plátně rády viděly.

    Ing. Marek Poledníček a Markéta Moravcová Poslední novinkou letošního ročníku jsou naučné filmy. „Jejich zařazením do našeho festivalu se snažíme plynule navázat na rozvoj mediální výchovy,“ přiblížil záměr ředitel Poledníček. Vysvětlil, že děti si jednak osvojují odolnost vůči mediální manipulaci, a jednak se mohou nenásilnou formou dozvědět i leccos ze školního učiva. Jako typický příklad uvedl film Nicolas Winton: O síle lidskosti, promítaný již v uplynulém roce. „Kvalitně nahradí asi patnáct hodin dějepisu,“ poznamenal Marek Poledníček. Podle jeho informací zatím neexistuje festival, kde by se promítala přehlídka vzdělávacích filmů, a tak letos v Ostrově proběhne nejspíš její „nultý ročník“. Bude-li zájem, ten příští již může být soutěžní. „Myslíme si, že televize a kino jsou samozřejmě dobrou zábavou, ale pokud se dají využít i k tomu, aby se děti zábavnou formou také něco naučily, tak by se to mělo udělat,“ soudí ředitel festivalu.

    Závěrem konstatoval smutnou realitu, že dětské filmy se v současnosti prakticky netočí. Důvod? Scházejí nejen peníze, ale i náměty a producenti. „Myslím si, že hodně by pomohl nový zákon o české kinematografii, který by dostal do českého filmu peníze z reklamy. A pak je samozřejmě potřeba získat náměty, tedy o čem by měl současný dětský film být. Protože to už nebude stejný dětský film, jaký točila paní Šimková-Plívová, dnes už bude asi jiný,“ míní Marek Poledníček.

    Autor