Adoptuj panenku, zachráníš dítě! Ne, nebojte, není to žádný pohádkový otesánek, ale velmi čilý projekt UNICEF známý pod názvem: Adoptuj panenku, zachráníš dítě! Nápad se narodil v roce 1988 v italském Cinisello Balsamo jako Pigotta Project a byl velice úspěšný. Od roku 2002 vás o něm pravidelně informujeme i na stránkách Dětské tiskové agentury. Projekt panenka každým rokem roste a každý rok nabízí něco nového. Loni jsme vás zavedli také do zákulisí aukce panenek slavných módních tvůrců v Národním muzeu. A tentokrát? Novinkou 4. ročníku adopce panenek je výstava panenek slavných rodičů, mezi kterými nechybí např. Karel Gott či Lucie Bílá.

    Že jste o projektu Panenka ještě nikdy neslyšeli? Stručně řečeno: panenky jsou vyráběny podle střihu dětmi a dobrovolníky z České republiky (střih všem na požádání zašle Český výbor pro UNICEF, najdete jej i na internetu – www.unicef.cz). Po zhotovení jsou panenky svým tvůrcem opatřeny „rodným listem“, na kterém je mj. uvedeno jméno panenky, země, kterou má představovat, datum narození panenky a adresa jejího tvůrce. UNICEF pak panenky prodává – nabízí k adopci za částku 600 Kč. Právě tolik peněz je potřeba na očkování jednoho dítěte proti 6 hlavním smrtelným dětským chorobám (spalničkám, záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze a dětské obrně).

    A jak připomněla na tiskové konferenci před zahájením výstavy ředitelka Českého výboru pro UNICEF, ing. Pavla Gomba – „Po neštěstí, které způsobila vlna tsunami, se opět ukázalo, jak je svět úzce propojen. Od roku 1995 nebyl v Indonésii zaznamenán případ dětské obrny. Letos se objevila poprvé. Po delším pátrání se ukázalo, že nákaza měla původ v Nigérii.“

    Módní návrhářka Katerina Baloun, která oblékala např. MISS České republiky, si pro letošní aukci „vypůjčila“ tvář vicemiss ČR Agáty Hanychové. O projektu Panenka Katerina Baloun říká: „Je to jako kouzlo. Taková malá věc a dokáže zachránit život!“ Ano. Na začátku stojí relativně málo – pár hadříků a chuť pomoci. Na konci je pak to nejcennější – zachráněné dítě.

    Účastníky vernisáže přišla pozdravit také herečka paní Jiřina Jirásková, která je v současné době předsedkyní Českého výboru pro UNICEF. Nejmenší návštěvníci výstavy pak velmi ocenili setkání s Michalem Nesvadbou.

    V roce 2004 bylo prodejem/„adopcí“ panenek v ČR získáno na podporu očkovacích programů UNICEF celkem 1 milion Kč. Tvořil ji zisk jednak z prodeje 1380 panenek vyrobených širokou veřejností (celkem 828 000 Kč) a jednak z benefiční aukce panenek vyrobených módními návrháři v roce 2004 (celkem 172 000 Kč). Celková suma zajistila očkování pro 1666 dětí v rozvojových zemích. Pro letošní prodejní kampaň panenek je již připraveno více než 2000 panenek, vytvořených dospělými i dětmi z celé ČR.

    Očkovací programy UNICEF

    • Každým rokem se díky očkování podaří zachránit život téměř 3 milionům dětí – téměř stejný počet dětí však stále ještě na nemoci, jimž se dá očkováním zabránit, umírá. Z důvodu nedostatku očkovacích látek, špatného vybavení zdravotních center nebo nedostatečné informovanosti rodičů není ve světě očkováno více než 30 milionů dětí.
    • UNICEF – Dětský fond OSN pro děti celosvětově poskytuje 40 procent z celkového množství očkovacích látek. V zemích, kde očkování zajišťuje, školí dobrovolné zdravotníky, organizuje Národní očkovací dny, vyjednává období klidu zbraní v oblastech ozbrojených konfliktů, aby očkovací kampaň mohla být provedena.
      Náklady UNICEF na očkování loni dosáhly 293 milionů dolarů (7,3 miliard Kč), což je 22 % z celkových programových výdajů UNICEF. Jen např. v rámci zatím nejrozsáhlejší očkovací kampaně v Africe bylo proočkováno 80 milionů dětí – kampaň zahrnuje 23 zemí Afriky a byla provedena s pomocí více než milionu zdravotníků a dobrovolníků.
    • Kromě pomoci dětem se UNICEF zaměřuje také na péči o jejich matky, a to díky kampani za odstranění neonatálního tetanu. Tato iniciativa, kterou vede UNICEF a která zahrnuje mnoho dalších partnerů, působí v 52 zemích, kde každý rok tetanus zabíjí 180 tisíc novorozenců a 30 tisíc matek. Smyslem programu je do konce roku 2005 neonatální tetanus zcela vymýtit.

    Výstava panenek slavných rodičů
    13. 9. – 9. 10. 2005
    Nákupní galerie Atrium
    Karlovo náměstí 10, Praha 2
    Obdivovat můžete panenky od Petra Kaloudy, Josefa Klíra, Beaty Rajské, Simony Rybákové, Aleše Šeligy a Báry Kučerové-Šeligové. Vystavena je také panenka filipínského návrháře Jose „Pitoy“ Moreno, panenka, kterou vymaloval Karel Gott, a panenky Lucie Bílé a její maminky.

    Fotogalerie z tiskové konference, na které nechyběly ani žákyně základní školy Brdičkova z Prahy 13, které se do projektu také zapojily, i z odpolední vernisáže je ZDE. A pokud vám snad vrtá hlavou, jestli Karel Gott opravdu panenku taky šil, tak vězte, že kluci panenky do tohoto projektu šijí, ale v případě Karla Gotta šlo o to, že panence namaloval obličej.

    UNICEFKde je možné panenky zakoupit/adoptovat?

    • Celoročně v pražských prodejnách UNICEF (v sídle Českého výboru pro UNICEF, Dům OSN, Praha 5, nám. Kinských 6, a v Nákupní galerii Atrium, Karlovo nám. 10, Praha 2).
    • Prostřednictvím internetové stránky Českého výboru pro UNICEF www.unicef.cz (elektronickou adopcí) – objednané panenky jsou zasílány na dobírku.
    • V rámci celorepublikové kampaně k adopci panenek na dalších prodejních místech v ČR, např. od 1. 11. do 23. 12. 2005 v obchodních domech IKRA v Praze, Brně a Ostravě či od října v pobočkách Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance v celé ČR (seznam všech prodejních míst panenek bude v předvánočním období vyvěšen na www.unicef.cz).

    Autor