Fotografie z výstavy

    Světová premiéra výstavy fotografií Maledivy: PO VELKÉ VLNĚ začala 23. března 2005 v Praze. Slavnostní vernisáže v Toskánském paláci na Hradčanském náměstí se zúčastnil i sám autor – italský fotograf a sociolog Giacomo Pirozzi a autorka textů Julia Spry-Leverton. V dalších měsících výstava navštíví ještě dalších deset zemí.

    Ministr maledivské vlády ukazuje obvyklou výšku kopců. Vpravo od něj Pavla Gomba.

    „Jsem hrdá na to, že světová premiéra výstavy se koná v Praze a to ještě za přítomnosti autora,“ řekla hned v úvodu vernisáže ředitelka českého Výboru pro UNICEF Pavla Gomba.

    Výstava zahrnuje celkem 54 fotografií, které mají mapovat vzniklou situaci, navíc ještě doplněných texty humanitární pracovnice v Pákistánu Julie Spry-Leverton, která se podílela i na pomoci Maledivám. Návštěvníci dále mohou vidět ukázky z konkrétní pomoci UNICEFu v postižených oblastech – tedy sadu učebních pomůcek, příruční cisterny na vodu, základní léky a další.

    Ničivá vlna tsunami zasáhla výrazně i do života Maledivanů. Za zázrak lidé považují nízký počet obětí – 82 lidí. „Na Maledivy jsem byl pozván, protože už dlouho spolupracuji s UNICEF. Jel jsem tam, protože je to jedna ze zemí, která byla tou katastrofou méně postižena a většina pomoci se koncentruje do zemí s nejvíce oběťmi. Ale i Maledivy potřebují pomoc,“ říká autor fotografií Giacomo Pirozzi. Z 300 000 obyvatel Malediv byla vodou zasažena třetina. Maledivy i před loňskou katastrofou patřily k chudým zemím. Díky mezinárodní pomoci se podařilo snížit procento podvyživených dětí nebo zlepšit obyvatelům dostupnost pitné vody. I tady platí, že kdo pomáhá rychle, pomáhá dvakrát. Díky včasné pomoci, tak již čtrnáct dnů po katastrofě, mohly začít všechny děti na Maledivách chodit do školy.

    Giacomo Pirozzi, fotograf

    Jedinými dvěma příjmy obyvatelů, roztroušených na několika stech ostrovech jsou turistika a rybaření. „Jen v loňském roce bylo návštěvníků země dvakrát více, než kolik má obyvatel. Proto je důležité, aby se tam i po katastrofě vraceli,“ řekl při otevírání výstavy maledivský ministr informací, kultury a umění pan Hussain Shareef.

    Italskému fotografovi Giacomo Pirozzimu je čtyřicet dva let a žije v Johanesburgu v Jižní Africe. Pro UNICEF pracuje již dlouhou dobu. „Moje spolupráce s UNICEF začala před patnácti lety. Za ty roky jsem navštívil desítky zemí v Africe, Evropě i Asii. Mou hlavní inspirací jsou děti. Skvěle se fotí a umí být spontánní. Viděl jsem děti při mnoha katastrofách – občanských válkách, přírodních pohromách i jiných. S tím člověk pozná i mnoho způsobů komunikace s nimi.“ V Praze byl poprvé a své první dojmy z ní shrnul jedním slovem: „Fantastická!“

    Poprvé navštívila Prahu i autorka textů k fotografiím paní Julia Spry-Leverton, jinak pracující pro UNICEF v Pákistánu. „Pákistán je obrovská země s mnoha miliony obyvatel. Mnoho dětí vůbec nechodí do školy. Jejich hlavní zábavou ve volném čase je kriket,“ shrnula život dětí v jiné asijské zemi.

    Julia Spry-Leverton v rozhovoru s Radkem Brožem.

    Celkové náklady pomoci dětem v oblastech postižených tsunami vyčíslilo UNICEF na 144,5 milionu dolarů. V Česku dětský fond vybral celkem 37 milionů korun.

    Výstavu Maledivy: PO VELKÉ VLNĚ můžete navštívit do 3. dubna 2005 v Toskánském paláci na Hradčanském náměstí 5 v Praze, vždy od 10 do 18 hodin včetně víkendů. Prostory pro výstavu bezplatně zapůjčilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Poté bude výstava představena veřejnosti v Belgii, Španělsku, Japonsku a dalších zemích světa.

    Autor