Za třináct let od přijetí Úmluvy OSN o právech dítěte se v Česku udělaly některé pozitivní kroky pro její realizaci, ale stále je co vylepšovat. Zrušením Republikového výboru pro děti, mládež a rodinu, který měl její realizaci na starosti, udělala předešlá vláda chybu a současná vláda by ji měla napravit. Do konce roku 2003 měla ve spolupráci s nestátními organizacemi přijmout Národní plán naplňování Úmluvy. Již od roku 1991 se datují dosud neúspěšné snahy, aby vláda předložila Parlamentu návrh zákona o dětech a mládeži, jenž kodifikuje ta ustanovení Úmluvy, která v našem právním řádu nejsou konkrétně řešena. Tyto a další závěry vyplynuly ze semináře téměř stovky zástupců nestátních organizací a různých institucí z celé republiky, který se konal v úterý 1. 2. 2005 v Parlamentu.

    Seminář svolaly poslankyně Anna Čurdová, místopředsedkyně Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, a Květa Čelišová, předsedkyně Komise pro rovné příležitosti, a poslanec Svatopluk Karásek, vládní zmocněnec pro lidská práva, ve spolupráci s českou sekcí Defence for Children International – Sdružením zastánců dětských práv. S peticí, v níž navrhují celou řadu konkrétních opatření pro zlepšení situace našich dětí, se jeho účastníci, mezi nimiž byli akademici, mladí lidé i zástupci parlamentů dětí a mládeže, obrátili na obě komory Parlamentu ČR.

    “Cílem semináře bylo koordinovat postup nestátních organizací vůči státním orgánům, vyhodnotit naše i zahraniční zkušenosti a promyslet možná zlepšení. Jeho účastníci vyzvali ostatní organizace, kterým leží osudy dětí na srdci, aby se připojili k Alianci nestátních organizací za práva dětí,” vysvětlil předseda spolupořádající české sekce DCI Miroslav Prokeš. Konstatoval také, že státní orgány učinily v novém školském zákoně pozitivní krok k naplňování Úmluvy zakotvením možnosti ustavení žákovských a studentských samospráv jako partnerů vedení školy.

    Osmnáctiletá Markéta Rattayová z Pražského parlamentu dětí a mládeže přednesla formou sci-fi svou představu o ideálním plnění Úmluvy v praxi. Pozitivním příkladem je výuka dětských práv jako samostatného předmětu na Pedagogické fakultě v Olomouci, jak o tom hovořil dr. Bůžek z této školy. Další účastníci uvedli příklady porušování dětských práv rodiči i veřejnou správou na různých úrovních.

    Na závěr semináře schválili všichni účastníci petici, která se s konkrétními požadavky obrací na obě komory Parlamentu České republiky. Mj. vyjadřuje zásadní nesouhlas s chystaným vypovězením mezinárodní úmluvy o zabránění obchodu s lidmi.

    Členské organizace Aliance NNO za práva dětí (ANO)

    • Česká sekce DCI – sdružení zastánců dětských práv
    • Unie rodičů
    • EAICY – Evropská asociace zařízení pro volný čas dětí a mládeže
    • Unie katolických žen
    • Duha – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi
    • Fond ohrožených dětí
    • Sdružení za dodržování práv dětí a rodičů ČR
    • Spravedlnost dětem
    • Sdružení Linka bezpečí dětí a mládeže
    • Nadace „Naše dítě“
    • Společnost sociální pediatrie při lékařské společnosti Jana E. Purkyně
    • Unie otců

    Autor